Elian Ioan Grigoriu, campion naţional de go la categoria sub 16 ani

• Dragoş Boldeanu a cucerit medalia de bronz • Briana Băjenaru s-a impus în concursul open

La ediţia din acest an a Campionatului Naţional de Go, Elian Ioan Grigoriu, 3 dan, sportiv originar din Galaţi, dar legitimat la clubul brăilean Atari, a devenit campion naţional la categoria de vârstă sub 16 ani. Grigoriu a fost descoperit şi format de instructorul brăilean Codrin Vasiloancă, iar în prezent se pregăteşte sub îndrumarea lui Cătălin Ţăranu, 5 dan, primul jucător profesionist european care a evoluat în campionatul de go al Japoniei. La sub 10 ani, Dragoş Boldeanu, 11 kyu, elev al şcolii Ion Creangă, a cucerit medalia de bronz, reuşind să-l învingă, în premieră, pe colegul său Mihai Matei, fost campion naţional în 2016. La acest campionat, Matei s-a clasat pe poziţia a patra. La categoria sub 8 ani, Andrei Broască 19 kyu, elev la “Al. I. Cuza”, a ocupat locul al şaselea. Dragoş Broască, 20 kyu, aflat la vârsta grădiniţei, a surprins pe toată lumea prin maturitatea dovedită în rundele de calificare, iar Briana Băjenaru, 18 kyu, la cei 8 ani ai ei, s-a impus în concursul open destinat juniorilor care au ratat calificarea în finalele de la categoriile de vârstă sub 8, sub 10 şi sub 12 ani. Competiţia a fost arbitrată de către preşedintele clubului brăilean Atari, care în calitatea sa de şef al Comisiei Naţionale de Arbitri din cadrul Federaţiei Române de Go, a promovat la rangul de “arbitru naţional”, în urma unui examen, următorii instructori şi antrenori de go, printre aceştia regăsindu-se şi brăileanul Codrin Vasiloancă, 1 dan. La competeţia de la Băile Felix au participat sportivi de la toate grupele de vârstă din Bucureşti, Voluntari, Oradea, Brăila, Vatra Dornei, Galaţi, Mioveni, Caracal, Bistriţa, Cluj, Sibiu.

“Clubul de go Atari, şi-a îmbogăţit palmaresul cu noi distincţii. Toţi cei şase sportivi aliniaţi la start au avut prestaţii foarte bune, iar evoluţiile lor le-au adus alte succese importante”, a declarant Codrin Vasiloancă,  instructorul clubului brăilean Atari.