Egal echitabil, 1-1, între Dacia Unirea şi CS Baloteşti

Costel Roşu, din nou decisiv pentru formaţia brăileană • mijlocaşul transformat în atacant a ajuns la al patrulea gol în trei partide • la 0-0  Roşu a fost faultat în careul oaspeţilor, însă s-a ales doar cu un cartonaş galben

Dacia Unirea a obţinut doar un singur punct pe teren propriu în partida cu CS Baloteşti, însă egalul, cu toate că echipei gazdă nu i s-a acordat un penalty, a fost unul echitabil după aspectul jocului. CS Baloteşti a ratat prima ocazie de gol, în minutul 11, când Andrei nu a reuşit să fructifice o centrare a lui Gojnea. Replica gazdelor a venit imediat, însă Cosmin Neagu a obţinut doar un corner în duelul său din careul oaspeţilor cu adversarul direct. În minutul 21, lansat pe dreapta de Costel Roşu, Iosofache a şutat la colţul scurt, însă portarul Fulga a deviat mingea, cu piciorul, în corner. Faza s-a repetat în minutul 29, dar de data aceasta cu Roşu în rol principal. Din nou, Fulga a fost la post. Nica a şutat din unghi, pe spate, în minutul 31, dar mingea a căzut pe bara transversală. Două minute mai târziu, Gojnea şi-a încercat şansa, numai că mingea a ocolit

ţinta. Iosofache (min. 34) l-a blocat in extremis pe Gojnea, iar la ultima fază a primei reprize Herea i-a pasat lui Gojnea, acesta a şutat din careu la colţul scurt, însă Popa a reuşit să reţină, în doi timpi, astfel că după primele 45 de minute tabela nu s-a modificat.

Două goluri în şapte minute

Repriza a doua a început cu câte o ocazie de fiecare parte, însă nici Puşcaşu nici Andrei nu au reuşit să înscrie. Puşcaşu a irosit apoi o ocazie rarisimă de a marca, în minutul 58. Două minute mai tărziu, Mirescu l-a faultat în suprafaţa de pedeapsă pe Roşu, iar centralul în loc să arate punctul cu var i-a acordat cartonaş galben brăileanului. CS Baloteşti a deschis scorul în minutul 64 prin Eugen Nica, însă gazdele au egalat după doar şapte minute prin Costel Roşu, care a trimis mingea, de la 4 metri, în plasa porţii apărate de Fulga, după o pasă foarte bună a lui Cosmin Neagu. Acelaşi Neagu a centrat, în minutul 75, în faţa porţii oaspeţilor, însă Mădălin Calu nu a reuşit să-l învingă pe Fulga. În prelungirile reprizei a doua, Olenic a şutat înşelător, însă Fulga a fost la post şi partida s-a încheiat la egalitate, 1-1.

În etapa următoare Dacia Unirea va sta, apoi va evolua, tot pe Municipal, în compania echipei Chindia Târgovişte.

Dacia Unirea: Popa – Iosofache (min. 87: E. Oprea), Moglan, Ghiocel, Stănciulescu – Olenic, P. Ioan (min. 65: M. Calu) - Roşoagă (min. 79: D. Oprea), Puşcaşu, C. Neagu – Roşu

Antrenor: Alin Pânzaru

CS Baloteşti: Fulga – Dedu, Flămânzeanu, Marciuc, Mirescu – Andrei (min. 77: M. Neagu), Herea, Ion, Gojnea – Nica (min. 81: Răuţă), P. Ioniţă (min. 79: Dobra)