Egal, 25-25, între HC Dunărea și SCM Gloria Buzău

* formația brăileană încheie turul pe locul al 6-lea * dar are același număr de puncte, 22, ca Măgura Cisnădie, ocupanta poziției a 5-a

În ultima etapă a turului Ligii Florilor, HC Dunărea a remizat, 25-25, cu SCM Gloria Buzău, după un meci echilibrat și cu răsturnări de scor. Un rezultat care pentru moment avantajează echipa buzoiană, dar care, coroborat cu înfrângerea Rapidului îi conferă formației pregătite de Neven Hrupec șansa de a încheia prima parte a campionatului pe locul al 6-lea. La finalul turului, HC Dunărea are 22 de puncte, tot atâtea câte are și echipa de pe locul al cincilea, Măgura Cisnădie, dar ocupă locul al 6-lea pentru că are un golaveraj mai slab.

Formația brăileană a început bine partida și s-a distanțat la 3-1, în minutul 3, după o “dublă” semnată de Dmitrovic și un gol înscris de Czeczi. În minutul 9 HC Dunărea a avut un avans de trei lungimi, 5-2, dar treptat jocul s-a echilibrat iar în minutul 22 scorul a redevenit egal, 8-8. Dacă până în acel moment echipa brăileană a fost cea care a condus la un gol-două pe tabelă, în ultimele opt minute Gloria Buzău a fost cea care a avut avantaj, iar HC Dunărea a alergat după egalare. Iuganu a marcat cu două secunde înainte de finalul primei reprize, astfel că la pauză Gloria conducea cu 13-12.

Tot Iuganu a marcat primul gol al părții secunde iar formația din Buzău avea două goluri avans, 14-12, în minutul 33. Dar egalitatea, 14-14, s-a restabilit două minute mai târziu după golurile marcate de Kanaval și Czeczi. HC Dunărea a condus cu 23-21 și părea scăpată în câștigătoare însă Gloria Buzău crezut în șansa sa, astfel că meciul s-a încheiat la egalitate, 25-25.

Pentru HC Dunărea au marcat Dmitrovic 10 goluri, Czeczi 8, Kanaval 3, Milic 2, Udriștioiu 1, Zamfirescu 1.