Echipele vizitatoare s-au impus in patru partide

Etapa a 13-a a turului a fost singura din sezonul de toamna in care gazdele au acumulat doar trei puncte, asta poate si pentru faptul ca partida Viitorul Ianca - CSO Ianca s-a aminat.
Singurul succes pe teren propriu i-a apartinut echipei CF Braila II. Formatia pregatita de Tudorel Cotiga s-a impus cu 3-1 in fata nou promovatei Recolta Tufesti, golurile invingatorilor fiind realizate de Gigel Costache (min. 5, 30) si Ciocianu, iar pentru oaspeti a marcat Cristea in minutul 12.
Derby-ul de la Insuratei a fost cistigat de Tractorul Viziru. Oaspetii au deschis scorul in minutrul 36 prin Marius Dragan, insa in repriza a doua Viitorul II a reusit sa restabileasca egalitatea in urma golului inscris de Teodor Lupascu. Partida nu s-a incheiat la egalitate, asa cum pronosticau spectatorii deoarece, cu 12 minute inainte de finalul intilnirii, Ionel Bratosin a marcat un gol spectaculos si Tractorul si-a adjudecat toate punctele. In urma acestei victorii formatia din Viziru devine in acest moment una dintre candidatele la promovare alaturi de Viitorul Ianca si Avintul Ciresu.
Cu toate ca a deschis scorul inca din minutul 5 prin Andries, Pressing nu a reusit sa joace la nivelul adversarei sale decit 45 de minute, perioada la finalul careia se consemna un rezultat de egalitate. Dupa ce a restabilit egalitatea in minutul 20 prin Emanuel Pirliteanu, Victoria Traian s-a dezlantuit in partea secunda si a mai perforat poarta gazdelor de inca trei ori. Ionut Cataros a reusit o "dubla", iar pe lista marcatorilor la oaspeti si-a mai trecut numele si Petrof.
Vointa Gaiseanca a pierdut fara drept de apel, 0-6, disputa de pe teren propriu cu Avintul Ciresu, la capatul unui joc in care conducerea echipei gazda a fost suspicios de "cuminte".
Golurile invingatorilor au fost marcate de Marin (min. 14, 88), Popa (min. 31) si Sorin Butiseaca (min. 41, 78, 81).
Nici CS Faurei nu si-a valorificat avantajul terenului propriu desi a intilnit o formatie egala valoric, Victoria Dedulesti.
Pentru gazde a marcat Ciurea in minutul 52, iar pentru oaspeti Trandafir (min. 11), Hanu (min. 73) si Moldoveanu (min. 84), astfel ga gazdele acestei intilniri continua sa ramina pe ultimul loc in timp ce Victoria Dedulesti, cu trei succese si tot atitea rezultate de egalitate incepe sa urce spre mijlocul clasamentului.

Partida Viitorul Ianca - CSO Ianca s-a aminat, iar cea dintre Avintul
Chiscani si Viitorul Galbenu nu s-a disputat, echipa din Galbenu fiind exclusa din campionat.