Echipa lui Dan Asandei a recuperat unul dintre punctele pierdute pe teren propriu

Evolutia de la FC Chitila a fost una la polul opus celei de pe teren propriu, cind au pierdut lamentabil si firesc rezultatul a fost unul bun, un punct pe terenul unei echipe aflate intr-o mare sete de puncte.
Meciul in ansamblu a fost unul de angajament, care s-a derulat mai tot timpul la mijlocul terenului, iar fazele de poarta au fost foarte rare.
In minutul 7 golgeterul oaspetilor Cosmin Dobre, a interceptat o minge trimisa neglijent de catre unul dintre aparatorii gazdelor dar s-a grabit si a sutat de la marginea careului peste poarta. Viitorul a fost in continuare echipa care a atacat mai mult si dupa numai cinci minute a reusit sa deschida scorul printr-un gol superb marcat de Vicol. La capatul unui contraatac atacantul formatiei din Insuratei a sutat violent de la 25 de metri trimitind balonul sub bara transversala.
Dupa primirea golului gazdele au devenit ceva mai insistente si in minutul 35 au reusit sa restabileasca egalitatea. Profitind de marcajul aproape inexistent al unora dintre jucatorii oaspetilor S. Constantin a centrat in careu, Paraschiv a deviat gresit mingea care a ajuns la Diaconeasa si acesta, de la numai sapte metri l-a invins pe Craiescu.

Baicu a readus linistea in tabara oaspetilor

Meciul a fost la fel de echilibrat si in partea a doua, una care practic s-a derulat dupa acelasi scenariu numai ca de data aceasta oaspetii au fost cei care au alergat dupa egalare. Cu toate acestea echipa lui Dan Asandei a trecut pe linga preluarea conducerii insa juniorul Coman a preferat un sut de la marginea terenului si portarul echipei FC Chitila a prins mingea fara dificultate.
La numai citeva minute gazdele au profitat de un marcaj lejer facut de Paraschiv si au marcat pentru 2-1 prin Neagu.
Echipa din Insuratei a preluat initiativa astfel si pina la finalul meciului ocaziile au curs la poarta adversa. In minutul 66 Paraschiv a sutat telefonat din interiorul careului dupa care a fost rindul lui Anghelina sa rateze de la trei metri, este adevarat ca si unghiul in care s-a aflat mijlocasul oaspetilor a fost unul foarte dificil. Baicu (min. 70) l-a intins serios pe portarul gazdelor, care a scos in extremis mingea de la radacina barei si tot el, cinci minute mai tirziu a reusit sa inscrie golul egalizator.
In ultimele 20 de minute ambele formatii au fost nevoite sa faca fata unei ploi torentiale cu tunete si fulgere, iar partida s-a incheiat la egalitate, un rezultat echitabil tinind cont de modul in care s-au derulat ostilitatile pe parcursul celor 90 de minute.

Stoica si Bratosin au fost exclusi din lotul echipei Viitorul

Dupa evolutia lamentabila din partida cu Inter-Gaz incheiata cu victoria la limita a bucurestenilor apele s-au cam involburat si toata saptamina conducerea formatiei din Insuratei a cautat sa faca lumina in aceast caz. Cu toate ca sefii gruparii au pastrat tacerea, in urma audierilor unii dintre jucatori au scapat de acuzatii, insa asupra lor tot mai planeaza ceva suspiciuni, iar tapi ispasitori au iesit portarul Stoica si Bratosin, ambii fiind exclusi din lot.

Viitorul: Craiescu - Paduraru, Musat, Paraschiv, Bogdan - Baicu, Vioreanu, Coman (min. 60: Anghelina), Stoian (min. 89: Oprea) - Vicol, Dobre (min. 82: Stanciu).