Echipa lui Bănel Nicoliţă la al doilea succes

• CS Făurei a fost condusă la Modelu cu 1-0, dar a întors rezultatul în doar patru minute • Puşcaşu şi Drezaliu au marcat pentru oaspeţi •  “Am reuşit să întoarcem rezultatul în favoarea noastră şi am obţinut o victorie meritată”, spune Bănel Nicoliţă

CS Făurei a bifat cel de-al doilea succes din acest tur de campionat şi, cu 7 puncte acumulate, a urcat pe locul al 11-lea în clasament. Formaţia managerită de Bănel Nicoliţă a avut o evoluţie forte bună la Înainte Modelu, unde, după ce a fost condusă cu 1-0,  a întors rezultatul în favoarea sa într-un interval de doar patru minute.

Partida de la Modelu a fost echilibrată până în minutul 26 când, după o acţiune pe stânga, Daniel Gheorghe a marcat cu un şut la colţul scurt şi formaţia gazdă a trecut în avantaj. Cu Bănel Nicoliţă la pupitru, CS Făurei a replicat prin două acţiuni de contraatac, cu Stelian Nicoliţă şi Puşcaşu la finalizare, ambele rămase fără rezultat pe tabelă. În minutul 35, pe contraatac, Stelian Nicoliţă i-a pasat lui Puşcaşu, acesta a şutat la colţul scurt, portarul a respins în faţă şi tot Puşcaşu a reuşit să înscrie şi să restabilescă egalitatea. După numai patru minute, CS Făurei a obţinut un corner, Bănel Nicoliţă a centrat în careu, Drezaliu, a trimis mingea în plasă, iar formaţia vizitatoare conducea cu 2-1.

În repriza a doua, CS Făurei putea să se desprindă la două goluri dar Puşcaşu a ratat. Partida a rămas la fel de echilibrată, iar la ultima fază Înainte Modelu a avut şansa de a egala, Flisc a şutat la poartă, Tudor a degajat greşit mingea, care a deviat spre gol dar Bănel Nicoliţă a scos-o de pe linia porţii şi CS Făurei s-a impus cu 2-1.

“A fost un meci destul de dificil cu o adversară bună în opinia mea. Am reuşit să întoarcem rezultatul în favoarea noastră şi am obţinut o victorie meritată. Încă mai plătim tribut lipsei de experienţă a unora dintre jucătorii tineri. Acest lucru s-a văzut în acest meci, dar mai ales în cel din runda precedentă când am condus-o pe Unirea Slobozia, dar pe final, după două gafe am pierdut acel joc. De data aceasta am gestionat bine finalul de meci şi am câştigat”, ne-a declarat Bănel Nicoliţă.

CS Făurei: Tudor – Mocanu, Drezaliu, B. Nicoliţă, A. Huţu – Băicoianu, Percă, Puşcaşu – Roată, Samar (min. 70: Ndigwe), S. Nicoliţă.