Echipa de fotbal a şcolii “Vasile Alecsandri” a câştigat faza judeţeană a Cupei Tymbark

• pe locul al doilea s-a clasat formaţia şcolii “D.P. Perpessicius”, iar pe al treilea cea de la Tudor Vladimirescu

Ediţia 2019 a etapei judeţene a Cupei Tymbark, o competiţie organizată anual de Inspectoratul Şcolar Judeţean Brăila şi Federaţia Română de Fotbal, a fost câştigată de echipa şcolii Vasile Alecsandri pregătită de profesoara Mia Dimian.

Competiţia rezervată elevilor născuţi în 2006 a fost una cu 12 formaţii la start, acestea fiind repartizate în trei serii. Câştigătoarele au mers la turneul final pentru desemnarea formaţiei care va reprezenta Brăila la faza următoare a competiţiei.

După disputarea meciurilor din grupe, clasamentele au fost următoarele:

Grupa A: 1 Tudor Vladimirescu, 2 Dimitrie Cantemir, 3 Râmnicelu, 4 Fănuş Neagu.

Grula B: 1 D.P. Perpessicius, 2 Salcia Tudor, 3 Gropeni, 4 G. M. Murgoci.

Crupa C: 1 Vasile Alecsandri, 2 Chiscani, 3 Cazasu, 4 Făurei.

Terenul de la Ana Aslan a găzduit turneul final, care a reunit câştigătoarele celor trei serii. În ultimul act al etapei judeţene a Cupei Tymbark, echipa şcolii Vasile Alecsandri pregătită de profesoara Mia Dimian a câştigat cu 1-0 partida cu D.P. Perpessicius, formaţie antrenată de profesorul Bogdan Grigore, apoi s-a impus cu 2-1 în meciul cu Tudor Vladimirescu.

“A fost o competiţie strânsă, cu meciuri spectaculoase, disputate într-o atmosferă frumoasă. Îi felicit pe elevii noştri pentru evoluţiile de la această fază a competiţiei şi sper ca şi la etapa următoare să facem o figură frumoasă”, ne-a declarat profesoara Mia Dimian.

În partida pentru locul al doilea D.P. Perpessicius a câştigat cu 1-0 disputa cu Tudor Vladimirescu.

Clasamentul final a avut următoarea configuraţie; 1 Vasile Alecsandri, 2 D.P. Perpessicius, 3 Tudor Vladimirescu.

Responsabilul competiţiei a fost profesorul Bogdan Grigore.

Lotul echipei şcolii Vasile Alecsandri: Ştefan Iulian Rădulescu, Costinel Alin Ghinea, Răzvan Marian Stratulat, Florin Lucian Mărăşescu, Lucian Andrei Olteanu, Ionuţ Andrei Nazâru, Paul Victor Ţăranu, Ionuţ Denis Leca, Ionuţ Alexandru Giol, Ionuţ Denis Nedelcu, Ştefănuţ Mario Tudose, Alexandru Mario Negoiţă.