Dunarea a deraiat Rapidul de pe podium

Nici cei mai infocati suporteri braileni nu visau la jumatatea turului ca echipa lor favorita ar putea sa prinda cupele europene, cat despre podium nici nu se punea problema.
Insa, odata cu revenirea pe banca tehnica a Alexandrinei Soare, HC Dunarea a inceput sa aiba o cu totul alta fata si un alt traseu in campionat. Brailencele nu au cedat decat un singur punct cu noua conducere tehnica, la Zalau, in fata echipei pregatite de Gheorghe Tadici, iar punctul culminant al acestui tur de campionat l-au atins duminica, la Bucuresti in fata formatiei care se afla, inaintea acestui joc, pe locul al treilea, Rapid CFR.
Prima repriza a inceput bine pentru brailence si in minutul 10 oaspetele conduceau la doua goluri diferenta, 6-4, a urmat apoi o perioada echilibrata in care s-au consemnat cinci egalitati, la 6, 7 9, 11 si 12 si un final de repriza in care Iacob si Dobrin au facut ca Rapidul sa plece la cabine cu un avantaj de doua goluri.

S-a respectat traditia

Pauza a fost un sfetnic bun pentru HC Dunarea, pentru ca dupa interventia antrenoarei Alexandrina Soare si a vicepresedintelui Ionel Antihi handbalistele brailene au inceput cursa de urmarire a gazdelor si pana la urma traditia s-a pastrat, Ada Moldovan et company au castigat din nou la Bucuresti.
Formatia braileana nu a cedat niciun punct pana acum in capitala.
Dunarea a egalat, la 17-17, in minutul 36, pentru prima data partea a doua a meciului si dupa aceea la 23-23, in minutul 45, in urma reusitei golgeterei Ada Moldovan.
Dupa alte doua egalitati, la 27 si 28, oaspetele s-au desprins la patru goluri, dupa trei reusitele unguroaicei Katalin Jenofi, care a perforat poarta rapidistelor de trei ori si ale noii sosite, Oana Ionescu.
Era minutul 57 al partidei, HC Dunarea conducea cu 32-28 si meciul era jucat.
In conditiile in care Moldovan a fost tinuta om la om in repriza a doua, au iesit la rampa interii Katalina Jenofi si Irina Tomuleanu, portarul Gabriela Vasile a avut cateva interventii excelente in finalul partidei, astfel ca intr-un interval de cinci minute, dand dovada si de o conditie fizica net superioara, HC Dunarea a scapat in castigatoare, un succes care urca pentru prima data pe podium, formatia braileana la finalul unui sezon competitional.
Returul incepe duminica viitoare cu un alt meci extrem de dificil pentru handbalistele brailene, in deplasare la Otelul Galati.
Pentru HC Dunarea au marcat Moldovan 10, Jenofi 9, Radulescu 4, Craciun 3, Chirila 3, Tomuleanu 2, Radulescu 1 si Ionescu 1, iar de la rapid principalele marcatoare au fost Dobrin si Cruceanu cu 9 si respectiv 8 goluri inscrise.

"Conditia fizica a facut diferenta"
* este de parere Alexandrina Soare

Antrenoarea braileana era epuizata la finalul partidei, dar foarte fericita atat din punct de vedere al rezultatului cat si al jocului prestat de elevele sale.
"A fost un meci de un nivel tehnic foarte bun si extraordinar de echilibrat. S-a jucat cu o mare incrancenare si in mare viteza.
In ultimele 5-6 minute am facut diferenta, atu-urile noastre fiind apararea si o conditie fizica net superioara adversarei. Au iesit la rampa Jenofi si Tomuleanu, Vasile a avut cateva interventii salutare si astfel am reusit sa obtinem un succes foarte important pentru noi, unul care ne-a urcat pe podium la finalul turului", a delclarat Alexandrina Soare.