Dunărea Tichileşti şi Viitorul 2 Ianca, lidere autoritare în Liga a V-a

În etapa a 20-a a Ligii a V-a s-au înregistrat două surprize, ambele în prima serie, una la Cazasu acolo unde nou promovata Olimpia a remizat, 2-2, cu Siretul Vădeni, cea de a doua s-a produs la Viziru unde, într-un duel al codaşelor, formaţia gazdă, Tractorul a obţinut prima victorie din acest sezon competiţional, 4-0, în disputa cu Înfrăţirea Gemenele. Tot la acest capitol al surprizelor poate fi trecută şi victoria cu 1-0 a echipei Speranţa Măxineni în duelul cu Spicul Râmnicelu, unicul gol al gazdelor fiind marcat de Ionuţ Chiriţă în minutul 60. În doar zece jucători, Şoimii Unirea a evoluat de nota 10 la Stăncuţa şi a câştigat la scor de neprezentare, 3-0, golurile învingătorilor fiind realizate de Iulian Durbacă (min. 12, 35) şi Pungă (min. 82). Lidera Dunărea Tichileşti s-a impus cu 4-2 în partida cu Dunărea Gropeni şi a mai făcut un pas spre titlul de campioană judeţeană. Un meci spectaculos a avut loc la Bordei Verde între echipa gazdă AS Bordei Verde şi AS Jirlău. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 38, prin Dani Bulancea, gazdele au repus mingea în joc de la mijlocul terenului şi imediat Vlaicu a restabilit egalitatea. După pauză a fost rândul echipei gazdă să treacă în avantaj după reuşita lui Straua (min. 60), însă, după numai 11 minute Voinescu a marcat pentru AS Jirlău şi scorul a redevenit egal, 2-2. În penultimul minut de joc, Moisoiu a stabilit scorul final al partidei, 3-2 pentru AS Bordei Verde.
Lideră în Seria întâi este Dunărea Tichileşti cu 56 de puncte, pe locul al doilea se află Tricolorul Lanurile cu 49 de puncte, iar pe al treilea Siretul Vădeni cu 45 de puncte. În Seria a doua configuraţia podiumului este următoarea: 1 Viitorul 2 Ianca 52 puncte, 2 Viitorul Cireşu 47 puncte, 3 Voinţa Găiseanca 43 puncte.