Dunărea Tichileşti şi Viitorul 2 Ianca au obţinut victorii la scor

Etapa a 12-a a programat două meciuri derby, câte unul în fiecare serie şi ambele s-au încheiat la egalitate. Partida de la Lanurile a fost spectaculoasă, cu ocazii de o parte şi de alta, iar rezultatul a fost nedecis, 1-1. Gazdele au irosit două situaţii mari de gol în prima repriză, iar Iulian Durbacă a ratat în minutul 20 pentru Şoimii Unirea. La jumătatea părţii secunde Marius Iorga a marcat un eurogol, cu un şut de la 25 de metri, iar după deschiderea scorului formaţia vizitatoare a trimis de două ori mingea în barele porţii adverse, prin Ioniţă şi Durbacă. Merloi, de la gazde, şi-a trecut şi el numele pe lista ratărilor. Fotbaliştii de la Tricolorul Lanurile nu au renunţat la luptă, iar eforturile lor au fost răsplătite în cel de-al treilea minut de prelungire al reprizei a doua, când Chiriac a reuşit golul egalizator. La fel de spectaculos a fost şi derby-ul din seria a doua dintre Vulturul Horia şi Viitorul Cireşu, iar la final scorul a fost de asemenea egal, 2-2. Formaţiile de pe primul loc au obţinut victorii la scor, Dunărea Tichileşti pentru care au marcat Vrânceanu, Novac 3, I. Gheorghe, Cânipeanu, Sfârlea, Ţuţuianu 2, s-a impus cu 9-0 în disputa de pe teren propriu cu "lanterna roşie" a clasamentului, Tractorul Viziru, iar Viitorul 2 Ianca a învins-o cu 10-2, pe stadionul "Ştefan Vrăbioru", pe Comagrim Dudeşti. Golurile învingătorilor au fost semnate de Priceputu, Bratosin, Toni 4, Parnică 2, Conciu şi Teiş. Nu au lipsit nici surprizele, Stanriz Stăncuţa a fost învinsă cu 4-1 pe teren propriu de Dacia Berteşti, iar Voinţa Bărăganul şi AS Bordei Verde au câştigat la scor la Victoria Deduleşti şi respectiv FC Urleasca.
În prima serie lideră este Dunărea Tichileşti cu 32 de puncte, locul al doilea este deţinut de Siretul Vădeni 31 puncte, iar al treilea de Tricolorul Lanurile 29 puncte. În seria a doua podiumul se prezintă astfel: 1 Viitorul 2 Ianca 31 puncte, 2 Viitorul Cireşu 29 puncte, 3 Vulturul Horia 26 puncte.