Dunărea Tichileşti şi Viitorul 2 Ianca şi-au consolidat poziţiile de lidere

În etapa a 19-a, liderele celor două serii au evoluat în deplasare şi ambele au reuşit să câştige. La Vădeni, echipa gazdă, Siretul, a condus cu 1-0 din minutul 7, graţie reuşitei lui Aurel Crăciun, însă în penultimul minut de joc al primei reprize Vrânceanu a marcat pentru Dunărea Tichileşti şi a restabilit egalitatea. Oaspeţii au trecut în avantaj în minutul 53, după golul marcat de Novac, dar scorul a redevenit egal după cel de-al doilea gol înscris de Crăciun pentru Siretul. Marius Muşat de la gazde a marcat însă în propria poartă cu opt minute înainte de finalul partidei şi Dunărea Tichileşti a obţinut toate punctele puse în joc. Tot în prima serie, Tricolorul Lanurile s-a impus cu 4-1 pe teren propriu în partida cu Stanriz Stăncuţa, Merloi şi Văsii de trei ori au marcat pentru gazde, astfel că formaţia coordonată de Iulian Bibicu a urcat pe locul al doilea în clasamentul grupei întâi. Derby-ul de la Cireşu a fost câştigat cu 2-1 de Viitorul 2 Ianca, după ce la pauză scorul a fost egal, 1-1. Turcu a marcat pentru gazde, Bratosin şi Andrei Ciucaşu pentru formaţia din Ianca. Într-o altă partidă interesantă din grupa a doua AS Bordei Verde a câştigat cu 1-0 la Avântul Mircea Vodă, unicul gol al partidei fiind realizat de Vlaicu în minutul 75, iar FC Urleasca s-a impus cu 4-2 la Unirea Gradiştea, reuşitele formaţiei vizitatoare fiind semnate de Ciobăniţă (min. 13, 54) şi Moldoveanu (min. 37, 80)
Pe primul loc în Seria întâi se află Dunărea Tichileşti cu 53 de puncte, locul al doilea este ocupat de Tricolorul Lanurile cu 46 de puncte, iar al treilea de Siretul Vădeni cu 44 de puncte. În Seria a doua podiumul are următoarea configuraţie: 1 Viitorul 2 Ianca 49 puncte, 2 Viitorul Cireşu 44 puncte, 3 Voinţa Găiseanca 40 puncte.