Doua victorii romanesti in Cupa UEFA

Echipa Dinamo Bucuresti a Invins, joi, In deplasare, cu scorul de 4-3 (3-2), formatia elena Skoda Xanthi, In prima mansa a turului Intii al Cupei UEFA. Golurile echipei Dinamo au fost reusite de Claudiu Niculescu '18, '36, Ionel Danciulescu '25 si Pulhac '85, In timp ce pentru formatia elena au Inscris Quintana '8, '45^2 si Kazakis '66.
Echipa gazda a deschis scorul In minutul 8, prin Quintana, care a ramas fara marcaj In careul dinamovist. In minutul 18, Dinamo restabileste egalitatea. Dupa ce a primit o pasa decisiva de la Danciulescu, Claudiu Niculescu reuseste sa Inscrie cu o lovitura de cap, de la aproximativ 6 metri de poarta. Dinamo Isi mareste avantajul In minutul 25, printr-un gol reusit de Ionel Danciulescu, dupa o pasa venita de la Tames. In minutul 36, Claudiu Niculescu realizeaza dubla, Inscriind cu un sut din careul de 16 metri, dupa o pasa primita de la Catalin Munteanu.
Inainte de fluierul final al primei reprize, Quintana reduce din diferenta, Invingindu-l pe portarul formatiei dinamoviste cu un sut de la 20 de metri. In repriza a doua, formatia gazda reuseste sa egaleze, scor 3-3, printr-un gol reusit de Kazakis, In minutul 66.
Formatia bucuresteana revine In avantaj, scor 4-3, jucatorul Cristi Pulhac Inscriind, In minutul 85, cu un sut la coltul lung, dupa un contraatac rapid al dinamovistilor.

Ocaziile i-au chinuit pe rapidisti

In aceeasi zi, Echipa Rapid Bucuresti a Invins, cu scorul de 1-0 (1-0), formatia portugheza Nacional Madeira, Intr-un meci disputat pe teren propriu. Singurul gol al partidei a fost reusit de Rapid In minutul 44, cind Mugurel Buga i-a pasat pe partea dreapta lui Viorel Moldovan, care a Inscris cu un sut la coltul lung, de la aproximativ 17 metri.
Mansa retur va avea loc pe 28 septembrie.