A doua victorie consecutivă pentru CS Făurei

• echipa manageriată de Bănel Nicoliţă a câştigat cu 1-0 la Metalul Buzău • Andrei Puşcaşu, din penalty, a înscris golul de 3 puncte

Echipa manageriată de Bănel Nicoliţă, CS Făurei, a bifat cel de-al doilea succes consecutiv şi al treilea din acest campionat al Ligii a III-a şi a urcat pe locul al 11-lea în clasamentul Seriei a II-a. O victorie importantă în deplasare pe terenul uneia dintre echipele care de obicei nu cedează puncte pe teren propriu, Metalul Buzău. Însă de data aceasta jucătorii pregătiţi de Vali Stan se pare că au fost cu gândul mai mult la meciul din optimile Cupei României cu Politehnica Iaşi, partidă programată joi, 31 octombrie. Practic, în acest meci, Metalul Buzău i-a fost superioară adversarei la capitolul posesie a mingei doar în primul sfert de oră al primei reprize.

Cu fostul internaţional stelist în teren, CS Făurei a controlat jocul şi şi-a creat mai multe ocazii de gol însă a înscris doar o singură dată, din penalty, prin Andrei Puşcaşu. O lovitură de pedeapsă pe care a scos-o Stelian Nicoliţă.

Însă în acest joc Puşcaşu a mai avut patru situaţii în care putea crea pericol la poarta gazdelor, la una dintre acesta fiind doar faţă în faţă cu portarul Metalului. Asta în condiţiile în care, la acea fază Puşcaşu i-ar fi putut pasa în dreapta lui Stelian Nicoliţă aflat într-o poziţie mult mai bună de a marca.

Pe lista ratărilor, în cest meci şi-au mai trecut numele Stelică Nicoliţă şi Roată.

În urma acestei a doua victorii consecutive, CS Făurei a ieşit din zona retrogradării.

“Primul sfert de oră a fost al echipei gazdă, după aceea noi am fost cei cu posesia şi cu ocaziile. Puteam să câştigăm mult mai clar, dar am plecat de la Buzău cu toate punctele şi acesta a fost obiectivul nostru. Am legat deja două victorii şi sper să mergem pe aceeaşi linie ca să urcăm spre mijlocul clasamentului”, ne-a declarat Bănel Nicoliţă.

Pentru formaţia manageriată de Bănel Nicoliţă urmează un meci ceva mai uşor, pe teren propriu, cel cu ultima clasată, Recolta Gheorghe Doja.

CS Făurei: A. Nicoliţă – Niţă, Agache, Drezaliu, Mocanu – Fl. Bălan, B. Nicoliţă, Dragomir, Roată – Puşcaşu, S. Nicoliţă.