A doua înfrângere din 2021 pentru Sportul Chiscani

* formația din Chiscani a fost învinsă cu 2-0, pe teren propriu, de Avântul Valea Mărului

Sportul a înregistrat, sâmbăta trecută, un nou eșec, 0-2, pe teren propriu, în partida cu Avântul Valea Mărului. Un meci în care echipa gazdă a trimis o singură dată mingea pe spațiul porții porții adverse. Prima repriză a fost una anostă, oaspeții au șutat de două ori pe spațiul porții, prin Partenie (min. 2) și Murgoci (min. 9), dar au fost mai mult pase la portar. Sportul a trimis de două ori mingea pe lângă poartă, prin Buzatu (min. 15) și Iordache (min. 29).

Dacă prima repriză a fost una în care s-a jucat mai mult la mijlocul terenului, cea de a doua a fost controlată de echipa din Valea Mărului. Sima a șutat în minutul 47 dar Bogdan Olaru nu a avut nicio problemă în a reține mingea. Pe contraatac, în minutul 63, Partenie a pătruns printre cei doi fundași centrali ai gazdelor și a făcut inutilă intervenția lui Tunea, iar Avântul Valea Mărului conducea cu 1-0.  Oaspeții puteau să-și dubleze avantajul dar cu toate că Spânache l-a driblat pe Tunea, a intrat într-un unghi dificil și a șutat la colțul scurt însă portarul gazdelor a avut timp să revină pe linia porții și să rețină mingea. Tunea s-a mai remarcat și în minutul 75 când a scos de sub transversală mingea șutată de Năpîrlică. În minutul 78, Partenie a realizat “dubla” și Avântul valea Mărului s-a impus cu 2-0.

Sportul Chiscani: Tunea – Iordache, Dobrin, Ioniță, Sima – Tarozzi (min. 46: Capbun), Chihaia, Giol, Stroe (min. 65: Dobre) – Bolozan (min. 55: G. Ion), Buzatu (min. 73: Novac).