Două victorii pentru HC Dunărea în primele două zile, în turneul de la Bistrița

* luni, formația brăileană a câștigat cu 32-24 partida cu Activ Prahova Ploiești * marți, HC Dunărea s-a impus cu 23-16 în jocul cu CSM Galați * joi, urmează meciul cu HC Zalău

Turneul de la Bistrița a început cu o victorie scontată a formației brăilene. HC Dunărea, cu multe handbaliste tinere, de perspectivă, în lot, a câștigat la scor, 32-24, partida cu ocupanta locului al 15-lea, Activ Prahova Ploiești. Prima repriză a fost echilibrată, au fost patru momente în care au fost înregistrate egalități, însă trebuie menționat faptul că, pe parcursul acesteia, echipa pregătită de Neven Hrupec a avut avantaj pe tabelă, cel mai mare, de trei goluri, 13-10, fiind consemnat în minutul 35. A mai existat un moment în care Activ Prahova Ploiești a sperat că va egala din nou însă s-a apropiat la doar un singur gol, 18-19, în minutul 40. HC Dunărea a avut o perioadă bună și s-a distanțat la 25-18, în minutul 46. A fost 28-20 pentru echipa brăileană în minutul 54, iar cea mai mare diferență, de nouă goluri, 31-22, s-a înregistrat în minutul 59, după reușita Mirabelei Coteț. În final, echipa brăileană s-a impus cu 32-24, în primul meci din returul Ligii Florilor, și a făcut “încălzirea” pentru derby-ul Dunării de Jos, cu CSM Galați, de marți.

Pentru HC Dunărea au înscris: Zamfirescu 6 goluri, Epureanu 6, Coteț 5, Dache 4, Kanaval 4, Terciu 3, Tiron 2, Ichim 2.

Dmitrovic a marcat șase goluri dar a avut o evoluție sigură și în apărare

La fel ca și în partida tur, HC Dunărea s-a impus în fața CSM-ului din Galați, însă desprinderea decisivă s-a făcut în repriza a doua. Neven Hrupec a început meciul cu o formulă de joc în care, ca și cu o zi înainte, ponderea au reprezentat-o jucătoarele tinere. În repriza a doua, antrenorul echipei brăilene a trimis în teren prima garnitură, iar echipa sa s-a desprins decisiv pe tabelă.

Prima repriză a fost echilibrată. HC Dunărea a egalat la 2-2, CSM-ul a mai condus apoi cu 4-3 dar replica formației brăilene a fost promptă, astfel că, după golul marcat de Tiron, HC Dunărea s-a desprins la trei lungimi, 7-4, în minutul 11. Jocul a rămas în continuare echilibrat, cu multe ratări de o parte și de alta astfel că, la pauză, formația brăileană a mai avut un singur gol avans, 10-9. În repriza a doua, HC Dunărea a trimis în teren prima echipă și a înclinat decisiv balanța în favoarea sa. A fost 19-12 pentru HC Dunărea în minutul 51. În timpul scurs de la reluarea jocului, Dmitrovic a marcat de șase ori dar a avut o evoluție foarte bună și în faza de apărare. Conform raportului valoric dintre cele două loturi, echipa brăileană a câștigat la o diferență clară, de șapte goluri, 23-16.

Pentru HC Dunărea au marcat Dmitrovic 6 goluri, Epureanu 3, Zamfirescu 3, Terciu 3, Tiron 2, Dache 2, Coteț 2, Udriștoiu 1, Kanaval 1.