Două medalii la naţionalele de atletism pentru juniori II

Cu toate că nu au condiţii propice de pregătire, atleţii juniori II brăileni au reuşit, totuşi, să obţină două medalii la Campionatele Naţionale în aer liber care s-au derulat săptămâna trecută.

Reprezentanta LPS-ului, Raisa Matei, s-a clasat pe locul secund la săritura în lungime cu o săritură ce a măsurat 5,61m, iar atletul CSM-ului, Horia Asmarandei, a ocupat poziţia a treia în finala probei de 100 m plat.

După ce a scos al doilea timp în serii, Alexandru Anton a fost la un pas de podium la 110 m garduri, unde a ocupat locul al patrulea, probă în care colegul său Daniel Bogoi s-a clasat al cincilea.

Tot locul al patrulea l-au obţinut ştafeta 4X100 m plat, în componenţa Toma, Ilie, Iordache, Bogoi şi cea pentru care au concurat Alexandru, Ilie, Toma şi Paraschiv, care au avut de acoperit în ordine, 400 m, 300 m, 200 m şi 100 m.
"Se vede tot mai pregnant faptul că nu avem stadion. Nu ne putem desfăşura etapele specifice unor probe în aer liber, iar rezultatele se văd la finale", a declarat profesorul Mihail Dumitru.

La naţionalele de juniori II au participat 392 de atleţi de la 100 de cluburi.

Cristian Moruz a câştigat proba de săritură în lungime la Grand Prix-ul de juniori III

Tot în week-end-ul trecut, atleţii juniori III şi-au verificat forţele în cadrul unei etape de Grand Prix, iar cel mai bun rezultat al delegaţiei brăilene a fost obţinut de Cristian Moruz, care a câştigat proba de săritură în lungime cu o performanţă de 6,13 m.

Moruz a ieşit al treilea, iar Valeriu Moroianu al patrulea, la 90 m garduri şi tot pe locul al treilea s-a clasat Elena Sfinteş la finalul probei de 100 m plat, precum şi ştafeta 4X100 m plat a LPS-ului, în a cărei componenţă au fost Sasu, Moruz, Radu şi Moroianu.

La acest test de verificare s-au prezentat 313 atleţi de la 76 de cluburi din ţară.