Dorian Nistor a marcat cel mai rapid gol al turului

In etapa a opta a Ligii a IV-a brailene la fotbal s-au inregistrat doar doua victorii in deplasare, beneficiare fiind CSO Ianca si Victoria Traian.
CSO Ianca a condus la pauza cu 1-0 gratie golului marcat de Ionel Gatiu (min. 18), dar in partea secunda a partidei Puscasu a reusit sa restabileasca egalitatea. Oaspetii au fost mai insistenti pe finalul meciului si au plecat cu toate punctele dupa ce Gatiu a reusit dubla cu 13 minute inainte de finalul meciului.
Pe linga faptul ca a cistigat la scor de forfait Victoria Traian echipa pregatita de Emil Cataros se poate lauda si cu performanta marcarii celui mai rapid gol din acest tur de campionat. Formatia vizitatoare a avut lovitura de incepere a partidei si din trei pase a ajuns in careul gazdelor unde Dorian Nistor a profitat de apatia aparatorilor din Ianca si a deschis scorul. Oaspetii au marcat pentru 2-0 in minutul 14 prin Tudor iar Ionut Serban a inchis tabela in minutul 77 cind a inscris cel de al treilea gol al oaspetilor si astfel Victoria Traian se mentine in continuare in plasa liderei Eldomir Viziru care, la rindul ei s-a impus cu 5-0 pe teren propriu in fata Victoriei Cazasu.
Golurile formatiei din Viziru au fost inscrise de Zarnescu (min. 11), Anghelina (min. 25), Iacob (min. 47, 59, 78).
Cu acelasi scor a cistigat si SC Adevarat confruntarea de pe teren propriu cu "lanterna" campionatului Comagrim Dudesti. Ionut Cartas a deschis scorul in minutul 47, a urmat un hat-trick al lui Andrei Craciun, primul din cariera sa, iar cel de al cincilea gol al gazdelor a fost inscris de catre sposorul echipei, Marcel Adascalului, aflat si el la prima reusita din acest sezon.
FC Urleasca a realizat scorul rundei 6-0 in disputa cu Vointa Visani si a urcat pe locul al patrulea in clasament.
Dupa opt etape tot Eldomir continua sa se mentina pe primul loc formatia din Viziru avind 21 de puncte cu trei mai mult decit a doua clasata Victoria Traian. Pe locurile 3-4, la egalitate de puncte (15) se afla CSO Ianca si FC Urleasca, ordinea fiind stabilita de golaveraj.