Doar un egal, 2-2, pentru Dacia Unirea în partida cu Metalul Buzău

Cu toate că pornea cu prima şansă la victorie în acest amical, conform diferenţei mari între eşaloanele în care activează, Dacia Unirea a scos doar o remiză în partida cu Metalul Buzău, grupare care în sezonul trecut s-a clasat pe ultimul loc în Liga a IV-a. Însă, în această vară, buzoienii s-au întărit cu jucători de la Dunărea Galaţi, au un antrenor experimentat, Vali Stan, iar echipa se exprimă altfel în teren acum. Metalul visează să ajungă în Liga a III-a şi, după ceea ce a arătat pe Municipal, are mari şanse să-şi îndeplinească obiectivul. Amicalul de pe Municipal s-a încheiat nedecis, 2-2, iar unul dintre factorii care au provocat acest semieşec al brăilenilor îl reprezintă lipsa atacanţilor de valoare. Dacia Unirea nu poate miza decât pe Onofraş în avanposturi, acesta şi-a făcut la fiecare joc datoria, însă numai cu el formaţia brăileană nu poate fructifica ocaziile pe care şi le creează. La jocul de miercuri Muscă a irosit două ocazii rarisime de a înscrie, de partea cealaltă, Metalul a avut un procentaj foarte bun la raportul ocazii - goluri. Oaspeţii nu au avut prea multe şanse de gol, însă atacanţii Radu şi Păun au fost eficienţi, iar scorul a reflectat acest lucru.
Elevii lui Alin Pânzaru nu au reuşit să facă un joc bun, pe măsura aşteptărilor suporterilor, veniţi şi de această dată în număr destul de mare la stadion. Olenic şi Puşcaşu i-au încercat vigilenţa lui Akai, însă şuturile celor doi au fost prea slabe ca să-i producă emoţii portarului buzoian. Replica oaspeţilor a venit în minutul 17, când Radu a scăpat spre poarta brăileană, însă s-a precipitat şi a trimis mingea mult peste transversală. Zece minute mai târziu gazdele au avut o dublă ocazie de a deschide scorul, însă Puşcaşu şi Ghiocel nu au reuşit să-l învingă pe Akai. Lansat în adâncime de Frunză, Costel Roşu a şutat la poartă din careu, însă şi de data aceasta portarul oaspeţilor a fost pe fază. În minutul 36 Frunză a centrat în faţa porţii, însă Muscă nu a ajuns la minge, iar patru minute mai târziu, la şutul lui Roşu, Akai a reţinut balonul în doi timpi.
La şase minute de la reluare, gazdele au trecut în avantaj graţie golului marcat de Ivan, după un corner executat de Necoară. Egalitatea s-a restabilit destul de repede, în minutul 68, când Radu, aflat la a doua acţiune periculoasă din această repriză, l-a driblat pe Ivan şi apoi a trimis mingea în plasa porţii apărate de Leu. Spiritele s-au încins în minutul 71, iar arbitrul de centru, Andrei Crăciun, i-a eliminat pe Necoară şi Radu. Brăilenii au forţat marcarea celui de-al doilea gol şi l-au reuşit în minutul 84 când Iordache i-a pasat lui Onofraş, iar acesta a şutat plasat, din interiorul careului mare, pentru 2-1 şi soarta partidei părea jucată. Numai că în penultimul minut de joc al meciului, atacantul oaspeţilor, Daniel Păun, a reuşit o execuţie spectaculoasă şi l-a învins pe Leu, astfel că amicalul s-a încheiat la egalitate, 2-2.

Dacia Unirea: Mitrea (min. 46: Leu) - Iosofache (min. 46: Moise), Ivan, Ghiocel (min. 56: Stângaciu; min. 73: Vârlan), Stănciulescu - Roşu (min. 67: Istrate), Olenic (min. 67: Iordache), Frunză (min. 46: Necoară; min. 80: Moroianu), Niţă (min. 56: Dima) - Puşcaşu (min. 46:Onofraş), Muscă (min. 63: P. Ioan).

Metalul Buzău: Akai - Lazăr, M. Puşcă, Păun, Toader - Pâslaru, Cucu, Udrea, Gorgonea - Păun, Radu. Au mai jucat Coman, V. Leu, Ghiţă, Benga, Percă.