Divizia D la fotbal in sala - etapa a 13-a

Sporting s-a dovedit o adversara dificila pentru FC Urleasca

In prima partida a etapei a 13-a Speranta Hipodrom a invins fara drept de apel "lanterna" campionatului, Victoria.
Adrian Saghin a deschis scorul in secunda 41, acesta fiind si cel mai rapid gol inscris al etapei, Marian Vilcu a reusit un hat trick, dar si ceilalti jucatori trecuti pe foaia de arbitraj au inscris cel putin un gol in fata unei formatii care doar in prima repriza a reusit sa para prezenta pe teren.
Invinsa etapa trecuta de Amicii Boys, FC Urleasca parea ca nu s-a trezit inca la realitate nici in prima parte a intilnirii cu Sporting, ocupanta locului secund nereusind sa marcheze decit o singura data in aceasta prima parte, prin Leonard Ribita.
In repriza a doua Ribita, de doua ori, Ilau si Pirliteanu au reusit sa marcheze pentru FC Urleasca, sa-i aduca acesteia o victorie cu 5-0 si sa o fereasca pentru moment de contracandidatele la pozitia secunda a clasamentului.
Daca Urleasca a reusit sa se trezeasca la realitate, Forta continua sa pluteasca in ape tulburi. Fara fratii Badarau si Silviu Falcaru, Forta a cedat cu 3-4 in fata autoarei surprizei din runda precedenta, Amicii Boys.
Partida a fost extrem de echilibrata, dovada si scorul de la pauza, 2-2, dar si cel inregistrat in minutul 32, 3-3. Cu trei minute inainte de finalul meciului, Vasile a marcat golul victoriei pentru Amicii Boys, formatie pentru care in acest meci au mai inscris Vasilica Fatu si Marius Cojocaru, de doua ori.

Blazer a intrerupt seria insucceselor cu o victoria la scor in fata penultimei clasate

Simbata, Prod Romario a inceput foarte bine disputa cu Akcent si conducea la pauza cu 3-1, prin golurile marcate de Nicu Jica (min. 3) si Liviu Ifrim (min. 4 si 12), numai ca in partea a doua, printr-o mobilizare exemplara, Akcent a reusit sa intoarca rezultatul in favoarea ei si sa cistige cu 5-3 desi la numarul ocaziilor Prod Romario a fost cea care a detinut suprematia.
Blazer a reusit in aceasta runda sa incheie seria insucceselor printr-o victorie la scor, 10-1, in fata Sportului Chercea, formatie care nu a putut sa utilizeze doi dintre jucatorii sai de baza, Ilie si Tudor. Acest lucru nu stirbeste cu nimic meritele invingatorilor care in sfirsit au reusit sa alinieze pentru aceasta partida cea mai buna formula de echipa. Golgeterii formatiei invingatoare au fost Nicu Marcadonatu si Marian Crucianu, cu cite trei goluri fiecare. Munteanu, cu doua reusite, Pioara si Manolache au incheiat lista celor care au marcat pentru Blazer, golul de onoare al gazdelor fiind marcat de Viorel Vlad, in minutul 14.

Lidera s-a impus in extremis

Cel mai asteptat meci al etapei a doua a returului a fost cel de simbata, dintre Vulturii Mogador si Monolit, adica dintre lidera si revelatia ultimelor etape.
Tratata ca o victima sigura, Monolit a surprins printr-un joc extrem de echilibrat, sigur in aparare si a reusit sa opreasca toate actiunile elaborate de coordonatorul de joc al gazdelor, Ionel Vioreanu. Monolit a fost eficienta si in faza de atac, reusind sa plece la cabine cu un avantaj de doua goluri, Marius Ionita 2, Moldoveanu fiind autorii golurilor marcate de oaspeti.
Ionita, E. Gheorghe si Moldoveanu, cu un gol extem de spectaculos, au facut ca avantajul Monolitului sa creasca la 6-1 si meciul parea jucat. Lidera a profitat totusi de faptul ca adversara ei nu s-a mai concentrat la fel de bine in ultimele zece minute ale jocului si a egalat in minutul 35, 6-6, reusind pina la urma o victorie la limita, 7-6, golul victoriei fiind marcat de Dorian Nistor, desi in ultimele doua minute ale partidei Vulturii au jucat in inferioritate numerica, in urma eliminarii lui Vioreanu.

Victoria - Speranta Hipodrom 3-10 (2-4)
FC Urleasca - Sporting 5-0 (1-0)
Forta - Amicii Boys 3-4 (2-2)
Prod Romario - Akcent 3-5 (3-1)
Sportul Chercea - Blazer 1-10 (1-3)
Vulturii Mogador - Monolit 7-6 (1-3)