CF Braila: Iorga - Moldoveanu, Ghidarcea, Calin, Rotaru - Rosu, Olenic, Rancan (min. 46: Macare; min. 80: S. Dragan), Pinzaru - Elek (min. 73: Girleanu), Berceanu
Antrenor: Puiu Antohi
CS Otopeni: Bobariu - Ungureanu (min. 81: Dumitrescu), Nicolae, Nicolau, S. Pana - Cojenel (min. 90: Dicu), Margarit, Petrea, Corcoveanu - Biia (min. 89: Bica), Iordache
Antrenor: Costel Orac
Arbitri: Ionut Neagu - Ionut Barcan (ambii din Bucuresti) si Sorin Rotaru (Bucuresti)
Observator FRF: Gheorghe Ene (Bucuresti)

Spre deosebire de celelalte partide disputate pe teren propriu in acest retur, in cea de simbata trecuta CF Braila a reusit sa marcheze prima. In minutul 34, Berceanu a fost tras de tricou in careul oaspetilor, arbitrul a aratat punctul cu var, iar Costel Rosu nu i-a lasat nici o sansa lui Bobariu.
Minunea a tinut foarte putin, doar sase minute. In acel moment apararea braileana a gafat in lant, Biia a pasat in fata portii si Iordache a restabilit egalitatea.
Prima repriza a fost una destul de echilibrata, iar scorul inregistrat dupa primele 45 de minute a reflectat fidel raportul de forte din teren.
In afara de cele doua goluri, ambele formatii au mai avut citeva incercari de a periclita poarta adversa insa nici una nu a fost cu adevarat periculoasa pentru cei doi portari.
Prima actiune de poarta s-a consumat in careul gazdelor, dar la patrunderea lui Corcoveanu, desi oaspetii au reclamat penalty arbitrul de centru a lasat jocul sa continue.
Rancan (min. 9) a sutat pentru prima data pe cadrul portii, iar in minutul 20 mingea sutata de Ghidarcea a fost deviata in corner de apararea oaspetilor.
La rindul ei CS Otopeni si-a trecut in cont doua ocazii, ambele ratate pe rind de Sorin Pana si Biia.

Biia si Iordache au dat recital in repriza a doua

La reluare brailenii au beneficiat de un corner in urma caruia Rotaru a sutat din unghi in plasa laterala.
Marinimos, arbitrul de centru nu l-a eliminat pe Calin desi acesta l-a lovit in mod intentionat cu cotul in cap pe Biia, insa atacantul oaspetilor, unul dintre cei mai buni jucatori de pe teren, avea sa-si ia revansa in faza imediat urmatoare, in care a ridiculizat intreaga aparare braileana si nu a putut fi oprit decit prin fault de Iorga.
Ionut Neagu a aratat din nou punctul cu var, de data aceasta in favoarea oaspetilor si Iordache a marcat pentru 1-2.
Introducerea lui Girleanu a revigorat atacul gazdelor, astfel ca in minutul 77, Costel Rosu a marcat pentru CF Braila si sperantele elevilor lui Puiu Antohi intr-un rezultat bun renasteau.
In loc sa astepte greseala adversarei, formatia braileana a lasat garda jos, mizind totul pe cartea atacului, gest necugetat care avea sa-i coste enorm de mult.
Trupa lui Costel Orac s-a aparat grupat si cu doua minute inainte de final a dat lovitura decisiva. Si in aceasta faza rolul principal l-au avut tot atacantii Biia si Iordache. Primul a declansat un contraatac scoala, l-a angajat in adincime pe Iordache, iar acesta a trimis un lob perfect peste portarul brailean, iesit inoportun.
In urma acestei infringeri CF Braila nu mai are nici macar sanse teoretice de a se salva de la retrogradare, mai ales ca are in continuare un program foarte greu pe teren propriu.
La finalul partidei gazdele nu au avut banii pentru a plati salvarea medicalizata. Reprezentantul firmei galatene care a asigurat asistenta medicala, l-a cautat pe Romeo Jianu, directorul sportiv al CF Braila insa reprezentantul clubului nu a avut cu ce sa plateasca datoria.

Declaratii dupa meci:
Puiu Antohi: "Este vina noastra pentru situatia in care ne aflam. Se vede lipsa de experienta a unora dintre jucatori cum ar fi Olenic sau Rosu, dar nu se poate explica atitudinea unor fotbalisti cu experienta. Eu consider ca un rezultat de egalitate ar fi fost echitabil. Atita timp cit mai sint sanse trebuie sa luptam, dar daca pierdem si cu FC Brasov, gata, totul s-a terminat".
Costel Orac: "Sint bucuros ca am putut sa cistigam, deoarece traversam o perioada destul de dificila, lipsita de rezultate, iar acest succes ne scoate putin din starea in care eram. Daca nu cistigam nu mai aveam nici o sansa la promovare. Acum ne gindim la meciurile cu Sportul, Petrolul, Gloria Buzau si avem posibilitatea sa intoarcem situatia in favoarea noastra, dar pentru a reusi trebuie sa jucam in continuare cu aceeasi dezinvoltura ca in partida de la Braila".

Publicul brailean a dat dovada de fair-play

Desi au fost destule momente in care i-au apostrofat pe oaspeti spectatorii braileni au recunoscut in final ca echipa vizitatoare merita victoria. Publicul de la tribuna intii l-a aplaudat pe coautorul golurilor oaspetilor, Biia, in momentul in care acesta a parasit terenul, fiind inlocuit cu Bica si putin mai tirziu au izbucnit in urale, aplaudindu-l la scena deschisa pe Cristian Dicu, fostul capitan al Daciei Unirea.
La rindul sau, Dicu s-a intors spre tribuna si, la rindul sau si-a exprimat recunostinta pentru faptul ca nu a fost uitat de publicul brailean.