Derby-urile etapei a 15-a s-au încheiat la egalitate

În etapa a 15-a a Ligii a V-a au avut loc mai multe partide derby şi toate s-au încheiat la egalitate. În Seria întâi, Tricolorul Lanurile a condus cu 1-0 graţie golului marcat de Văsii în minutul 17, însă formaţia vizitatoare a reuşit să egaleze prin Bănică (min. 30) şi cu toate că fiecare formaţie a ratat destule ocazii de poartă, jocul s-a încheiat nedecis. În Seria a doua Avântul Mircea Vodă a remizat, 3-3, pe teren propriu cu Voinţa Găiseanca, după un meci extrem de spectaculos. Gazdele au condus cu 2-0 după golurile marcate de Fuior şi M. Vizireanu, însă în repriza a doua Eduard Vlăducă a realizat o "dublă" şi a restabilit egalitatea. Avântul a preluat din nou conducerea în minutul 68, după reuşita lui V. Vizireanu, însă Voinţa Găiseanca a mai punctat la rândul ei prin Bardaş şi meciul s-a încheiat la egalitate. Şi jocul de la Jirlău dintre AS Jirlău şi Vulturul Horia s-a încheiat nedecis. Oaspeţii au condus cu 1-0 din minutul 5 graţie golului marcat de Băbeanu, însă la trei minute de la reluare gazdele au restabilit egalitatea prin Ştefan Cloşcă. FC Urleasca a realizat surpriza etapei după ce a câştigat cu 3-0 la Voinţa Făurei Sat, golurile învingătorilor fiind realizate de Dumitrescu, Gheorghe şi Şerban. Partida dintre Şoimii Unirea şi Romgal Romanu nu s-a disputat. În prima serie lideră se menţine Dunărea Tichileşti cu 41 de puncte, pe locul al doilea se află Siretul Vădeni cu 38 de puncte, iar pe al treilea Tricolorul Lanurile cu 34 de puncte. În Seria a doua podiumul se prezintă astfel: 1 Viitorul 2 Ianca 40 puncte, 2 Viitorul Cireşu 35 puncte, 3 Voinţa Găiseanca 31 puncte.