Derby-ul Sportul Chiscani - Viitorul Ianca s-a încheiat la egalitate

În etapa a 13-a echipele gazdă s-au impus în trei meciuri, formaţiile vizitatoare au obţinut două succese, iar derby-ul de la Chiscani dintre Sportul şi Viitorul Ianca s-a încheiat nedecis, 1-1. Oaspeţii au marcat primii prin Ciucaşu în minutul 22, gazdele au egalat în ultimul minut de joc al primei reprize prin Băndărică. "Pandurii" din Tudor Vladimirescu au realizat din nou scorul etapei, 7-0 chiar pe terenul uneia dintre echipele care în tur a cochetat cu podiumul, Victoria Old Boys Însurăţei. Golgeterul meciului şi al etapei a 13-a a fost Mihai Iordache, atacantul Pandurilor reuşind să realizeze un hat-trick. Fără să forţeze şi cu câţiva titulari absenţi din primul unsprezece, ACS Viitorul Însurăţei s-a impus cu 3-0 la ultima clasată, Voinţa Găiseanca. Un meci în care Teodor Lupaşcu a deschis scorul în secunda 53 a primei reprize, Techiu a realizat "dubla", iar Vialli Gheorghiţă a fost campionul ratărilor. Graţie golului marcat de Vlăducă în minutul 75, CS Făurei s-a impus la limită pe teren propriu în disputa cu Avântul Mircea Vodă, la fel şi Victoria Traian în partida de pe teren propriu cu Victoria Cazasu, golul învingătorilor fiind înscris de Vali Durbacă în cel de-al cincilea minut de prelungire al reprizei a doua.
După etapa a 13-a, podiumul arată astfel: 1 ACS Viitorul Însurăţei 39 puncte, 2 Victoria Traian 29 puncte, 3 Pandurii Tudor Vladimirescu 24 puncte. Viitorul Ianca are tot 24 de puncte, dar ocupă locul al patrulea pentru că are un golaveraj mai slab decât cel al Pandurilor.