Derby-ul de la Vădeni s-a încheiat la egalitate

Conform aşteptărilor, partida de la Vădeni dintre Siretul şi Tricolorul Lanurile, s-a ridicat la nivelul unui derby. Ambele formaţii au făcut risipă de energie pentru a câştiga. Tătaru le-a adus pe gazde în avantaj în minutul 13 însă Stoica a restabilit egalitatea în minutul 37. Egalitatea s-a menţinut doar două minute deoarece Stan (min. 39) a adus-o din nou pe Siretul Vădeni în avantaj. În partea a doua gazdele au căutat să conserve rezultatul, iar Tricolorul Lanurile să marcheze golul egalizator. Oaspeţii au reuşit să egaleze prin Chiriac în minutul 81 însă nu au mai avut forţa să marcheze şi golul victoriei. Graţie golului înscris de Mogoş în minutul 38, Şoimii Unirea a bifat al treilea succes consecutiv din 2015. Lidera seriei a doua, AS Bordei Verde a obţinut o victorie lejeră, 7-2, pe teren propriu, în disputa cu AS Jirlău. Marius Moise a deschis scorul pentru gazde încă din minutul al 3-lea, iar apoi a realizat hat trick-ul, fiind de departe cel mai prolific jucător din Liga a V-a în 2015. Dacă în campionat, AS Bordei Verde defilează spre titlul de campioană judeţeană, iar la meciurile de pe teren propriu vin în medie cam 100 de spectatori, nu acelaşi lucru se poate spune şi despre condiţiile de care dispune această formaţie în ceea ce priveşte organizarea partidelor. Pentru că, la baza sportivă pe care îşi dispută meciurile AS Bordei Verde, nu sunt bănci de rezerve, iar fotbaliştii care aşteaptă să intre în teren şi oficilaii echipelor stau pe iarbă, ca la o serbare câmpenească. Şi, campionatul Ligii a V-a este, totuşi, o competiţie oficială.
Două surprize s-au înregistrat în seria a doua: prima, la Bărăganul, acolo unde formaţia gazdă a fost învinsă cu 1-0 de Comagrim Dudeşti, iar cea de-a doua la Făurei Sat, acolo unde FC Urleasca s-a impus cu 2-1. Meciul de la Galbenu dintre Viitorul Galbenu şi Viitorul Cireşu s-a întrerupt în minutul 83, la scorul de 5-5, pentru că oaspeţii s-au retras de pe teren. După analizarea cazului, Comisia de Disciplină a AJF a decis omologarea jocului cu scorul de 3-0 în favoarea echipei Viitorul Galbenu.
În seria întâi lideră se menţine Siretul Vădeni cu 37 de puncte (golaveraj: 55-21), pe locul al doilea se află Tricolorul Lanurile, 37 puncte (51-29) iar pe al treilea CF Brăila II, 33 puncte. În seria a doua fotoliul de lideră este deţinut de AS Bordei Verde 45 puncte, pe locul al doilea se află Voinţa Plopu, 41 puncte, iar pe al treilea, Comagrim Dudeşti, 37 puncte.