Fotbal Liga a V-a - etapa a 13-a

Derby-ul de la Făurei Sat a fost câştigat cu 1-0 de Viitorul Cireşu

• un meci organizat ireproşabil, spectaculos în teren • Marius Marchidanu a arbitrat impecabil • paşi greşiţi făcuţi de liderii Dinamic Unirea şi Gloria Movila Miresii

Capul de afiş al etapei a 13-a a Ligii a V-a a fost meciul din Seria a III-a, Voinţa Făurei Sat - Viitorul Cireşu, o partidă care s-a ridicat la nivelul unui derby din toate punctele de vedere. A fost un joc antrenant care putea fi câştigat de oricare dintre cele două combatante. Viitorul Cireşu a dominat teritorial şi a ratat patru mari ocazii în prima repriză, echipa gazdă a fost cea care a dictat ritmul jocului în partea secundă, însă, din nefericire, Voinţa Făurei Sat a ratat impardonabil. Organizarea a fost impecabilă, la fel şi arbitrajul centralului Marius Marchidanu.

Prima ocazie de gol a meciului a fost irosită de Dănuţ Vlad (min. 18), iar la faza imediat următoare Alexandru Popa a rămas singur cu portarul gazdelor dar a trimis mingea peste transversală. Faza s-a derulat identic şi cu aceeaşi jucători şi în minutul 27, iar un minut mai târziu Văceanu a ţintit transversala. Golul care plutea în aer a venit în minutul 41 şi a fost unul spectaculos, marcat de  Dănuţ Vlad. În repriza a doua, Voinţa Făurei Sat a controlat ostilităţile în teren dar cu toate că şi-au creat ocazii rarisime de gol acestea au fost irosite de Ştefan Călătoaie (min. 58) care a şutat în transversală, Ion Cosmin (min. 67), şut pe lângă poartă şi de Cristian Gogu (min. 77). Pe finalul meciului Dănuţ Vlad putea să realizeze “dubla” însă a portarul gazdelor a fost atent şi a evitat golul. Iar Viitorul Cireşu s-a impus cu 1-0.

În această etapă s-au înregistrat şi două surprize de proporţii. Liderul Seriei I, Dinamic Unirea a remizat, 1-1, pe teren propriu cu o echipă din cea de a doua jumătate a clasamentului, Tractorul Viziriu, iar prima clasată din Seria a II-a, Gloria Movila Miresii a pierdut la scor de neprezentare, 3-0, meciul de pe teren propriu cu echipa de pe locul al treilea,  ACSC Cazasu II.

Seria I: Dinamic Unirea 26 puncte, 2 Dunărea Gropeni 25, Dacia Berteşti 25.

Seria a II-a: 1 Gloria Movila Miresii 34 puncte, 2 Speranţa Măxineni 33,  ACSC Cazasu II 30.

Seria a III-a: Viitorul Cireşu 36 puncte, Voinţa Plopu 33, Voinţa Făurei Sat 29.