Derby onorat de ambele echipe la Chiscani

• Voinţa Vişani a condus cu 1-0 şi a fost 1-1 la pauză • Sportul a marcat de două ori din faze fixe în repriza a doua şi s-a impus cu 3-1

Derby-ul Sportul Chiscani – Voinţa Vişani din etapa a 14-a s-a încheiat cu victoria clară, 3-1, a echipei pregătite de Georgel Pascu. Bine aşezată în teren de Gheorghe Băbeanu, formaţia vizitatoare a deschis scorul în minutul 9. Pungă a şutat din lovitură liberă, Constandache a respins în faţă, apărătorii gazdelor nu au avut reacţie, iar Fodulu a trimis mingea în plasă. Sportul putea egala în minutul 13 însă mingea şutată de Chihaia a lovit bara porţii apărate de Toader. Zece minute mai târziu, Sorin Techiu a restabilit egalitatea, după o centrare a lui Iordache. Până la pauză jocul a fost echilibrat, cu o psesie superioară a mingei a gazdelor şi cu contraatacuri rapide ale formaţiei vizitatoare, însă niciuna dintre cele două combatante nu a mai înscris. În repriza a doua, Georgel Pascu a făcut trei schimbări inspirate, iar Sportul Chiscani a fost echipa care a controlat jocul şi a reuşit să înscrie de încă două ori din faze fixe. În minutul 69, Pârliţeanu a centrat din lovitură liberă, iar Georgian Pîrlog a reluat mingea, cu capul, în plasa porţii oaspeţilor. Cu şase minute înainte de finalul partidei, Crăciun a centrat perfect din corner, iar Sorin Sima a deviat mingea, cu capul, la colţul lung şi Sportul Chiscani s-a impus cu 3-1.

În celelalte partide s-au înregistrat rezultate normale.

După etapa a 14-a, Vicoria Traian şi Sportul Chiscani sunt la egalitate de puncte, 37, însă echipa lui Costel Roşu rămâne pe primul loc având un golaveraj superior adversarei sale. Pe locul al treilea, cu 30 de puncte, se află Viitorul Însurăţei.

Sportul Chiscani: Constandache – Iordache, Dobrin, Pîrlog, Sima – Chiriac (min. 33: L. Boariu), Chihaia, Pârliţeanu (min. 82: Barbu), Pană  (min. 69: Enache) – Crăciun, Techiu (min. 58: Bolzan).

Voinţa Vişani: Toader – E. Ion, Cojocaru, Cazacu, Cloşcă - Bogoş, Pâslaru, Fodulu, leaua – Muşat, Pungă. A mai jucat Nazâru.