Derby onorat de ambele combatante

Derby-ul de la Braila a inceput sub semnul echilibrului, iar in minutul 7, tabela inca reliefa acest lucru, 2-2. In minutele scurse, handbalistele brailene au ratat citeva situatii foarte bune de gol, iar antrenorul Gheorghe Tadici a fost avertizat o data verbal de arbitri pentru unele proteste nefondate, la adresa lor.
Primul gol al meciului l-a marcat Vadineanu insa la al patrulea atac al gazdelor Elena Moise a restabilit egalitatea si tot ea a marcat pentru 2-1 in minutul 6.
Interul Stela Vadineanu a marcat la rindul ei de doua ori consecutiv, dupa care, pina in minutul 20 trupa lui Tadici si-a impus jocul in fata unei echipe gazda aflate sub imperiul emotiilor.
Finalul reprizei a fost unul demn de un meci derby in care protagonistele au fost Lipan si Craciun de la gazde, Gilca, Maier si Vadineanu de la formatia campioana.
Cu toate ca Oltchimul este de departe cea mai valoroasa echipa din Romania si nu are nevoie de ajutor, arbitrii i-au facut citeva concesii in primul act. Cirligeanu si Bejenariu au eliminat-o in doua rinduri pe Ramona Ruscior pentru interventii pe care le-au avut si aparatoarele Oltchimului, dar care nu au primit decit cartonase galbene. De asemenea, cei doi arbitri au fractionat jocul in momentele in care Dunarea avea atacul.

Moise si-a facut numarul in repriza a doua

Gazdele au reusit sa pastreze decalajul de zece goluri pina in minutul 40 si chiar au reusit sa-l micsoreze la noua la atacul urmator.
Dar Oltchim si-a adus aminte ca este cea mai valoroasa formatie din Romania in acest moment si a accelerat reusind sa desprinda la 14 goluri in minutul 51.
Finalul meciului s-a jucat intr-un ritm foarte alert intre vedetele formatiei din Rm. Vilcea si ambitioasele handbaliste brailene care au respectat intocmai tactica impusa de Alexandrina Soare. In partea a doua a partidei a iesit la rampa Elena Moise care, in citeva rinduri a reusit sa marcheze goluri foarte spectaculoase.
HC Dunarea a avut destule momente in care a jucat de la egal la egal cu jucatoarele Oltchimului si ale nationalei, iar Moise si Janina Luca au fost remarcatele antrenorului vilcean.
"Sint multumita pentru ca fetele s-au mobilizat exemplar, bineinteles pe masura posibilitatilor noastre din acest moment. Ne-a mers bine atit faza de aparare, cit si cea de atac. Trebuie insa sa fim realisti, Oltchim este campioana en titre, o echipa cu un palmares impresionant. Repet, important pentru echipa este faptul ca fetele s-au mobilizat si nu au moralul scazut dupa acest meci", a declarat Alexandrina Soare.
Pentru HC Dunarea au marcat Moise 9, Lipan 7, Craciun 3, Luca si Horobet, iar pentru Oltchim, Vadineanu 8, Meirosu 6, Gilca 6, Lecusanu 4, Ivan 2, Manea 2, Luca 2, Maier 2, Nechita si Bese.

Moise si Luca sint in vizorul lui Tadici pentru lotul national

La finalul partidei, antrenorul Gheorghe Tadici s-a declarat multumit de rezultat nu si de evolutia elevelor sale in faza de aparare.
"Partial sint multumit. Faza de atac am derulat-o conform asteptarilor nu insa si pe cea defensiva. In ultimele zece minute din prima repriza si in cea de a doua am primit prea multe goluri. Pentru noi este important si campionatul, deoarece avem ca obiectiv un nou titlu, dar primordiale sint meciurile internationale, doua in Supercupa Europei si altele trei in calificarile pentru Liga Campionilor. Partidele din campionat le consider pentru noi teste care sa ne arate ce trebuie sa imbunatatim ca sa avem rezultate bune. Dunarea a demonstrat ca nu intimplator ocupa locul al treilea inaintea acestui meci si sint convins ca va avea un cuvint de spus in acest campionat", a declarat Gheorghe Tadici.
Ca antrenor principal al nationalei feminine, Tadici a confirmat ca in acest moment urmareste o serie de jucatoare care pot reprezenta solutii pentru Romania la Campionatul Mondial. Printre jucatoarele monitorizate de Tadici se numara si componentele formatiei brailene, Elena Moise si Janina Luca.
"Caut solutii pentru nationala. In acest moment sintem descoperiti pe postul de centru, iar o solutie viabila o reprezinta Moise, o handbalista care poate sa dea un ritm alert de joc. A progresat si Janina Luca. Ea va fi o solutie pentru postul de inter dreapta unde concureaza cu Geiger", a mai adaugat Gheorghe Tadici.