Derby decis de autogolul lui Mladin

CS Făurei a câştigat cu 1-0 partida cu Viitorul Ianca • raportul marilor ocazii de gol a fost favorabil gazdelor

După un sezon de toamnă foarte bun, CS Făurei a fost la un pas de un semieşec în ultima etapă din acest an a Ligii a IV-a. Echipa manageriată de Bănel Nicoliţă a câştigat norocos, cu 1-0, în derby-ul de pe stadionul Ştefan Vrăbioru în faţa Viitorului Ianca, însă golul de trei puncte, a fost, de fapt, un autogol al lui Mladin. Coordonată de pe margine de Mihai Hrincă, Viitorul Ianca a ratat deschiderea scorului încă din minutul 3 când Daniel Cazan a primit o minge cadou din partea adversarilor, dar s-a grăbit şi a şutat prea slab pentru a-l învinge pe Goicea. Ghiviciu (min. 11) din lovitură liberă i-a dat din nou emoţii portarului de la CS Făurei. În replică, Stelian Nicoliţă (min. 17) a trimis mingea pe lângă vinclul porţii apărate de Şerbu. Prima mare ocazie de gol a oaspeţilor a venit abia în minutul 27. După o acţiune pesonală Bănel Nicoliţă l-a angajat în adâncime pe Chirică, acesta a lobat mingea peste Şerbu, însă portarul gazdelor a reuşit, in extremis, să evite golul. Finalul primei reprize a fost controlat de formaţia vizitatoare, însă Pungă, S. Nicoliţă sau Chirică nu au reuşit să-i pună mari probleme lui Şerbu. Niciun jucător de la CS Făurei nu a reuşit să marcheze în repriza a doua, însă lidera a primit un ajutor neaşteptat de la Mladin, care în minutul 72 şi-a trimis mingea în propria poartă. Practic mingea s-a lovit de apărătorul gazdelor care nu are nicio vină la această fază care a decis totuşi soarta partidei. CS Făurei a beneficiat de trei lovituri libere, toate executate de Bănel Nicoliţă, însă în niciuna dintre ele mingea nu i-a pus probleme portarului gazdelor. În repriza a doua tot Viitorul Ianca a mai avut o uriaşă şansă de a câştiga un punct în acest derby numai că Daniel Cazan, de la doar un metru, a reluat cu capul mingea peste transversală, iar meciul s-a încheiat cu succesul echipei de pe primul loc.

Viitorul Ianca: Şerbu – Lungu, Conciu, Mladin, Iacob – Ghiviciu, Irimia, Mărăcină,  Toader – Bratosin, Cazan.

CS Făurei: Goicea – Grozea, B. Nicoliţă, Poteraşu, Bardaş - Mâţă, Chirică, Percă - Pungă, S. Nicoliţă, Vlad.