Deplasări dificile pentru echipele brăilene din Liga a III-a

• CS Făurei joacă pe terenul liderului, Rapid Bucureşti • Sportul Chiscani se deplasează la CS Tunari

Sâmbătă, 6 aprilie, de la ora 17.00, în etapa a 21-a a Seriei a II-a, a Ligii a III-a, CS Făurei, locul al 8-lea, va evolua la Bucureşti, pe terenul liderului Rapid. Un meci greu pentru formaţia manageriată de Bănel Nicoliţă, însă echipa din Făurei a demonstrat la Afumaţi că şi în inferioritate numerică poate obţine un rezultat pozitiv.

La acest meci, cu efectivul complet, pentru că Bănel Nicoliţă şi Agache au efectuat etapa de suspendare, CS Făurei poate spera la un rezultat pozitiv dar acest lucru se poate realiza numai în condiţiile  unui arbitraj corect.

În tur, Rapid a câştigat cu 3-1 la Făurei, Vlada reuşind o dublă, în minutele 51 şi 56. Bănel Nicoliţă a marcat în minutul 60 şi a relansat partida dar Matulevicius a stabilit scorul final în minutul 77, 3-1 pentru formaţia bucureşteană.

Tot sâmbătă, de la aceeaşi oră, Sportul Chiscani, locul al 11-lea, va juca la CS Tunari, formaţie aflată pe poziţia a şasea.

Echipa pregătită de Adrian Baldovin traversează o perioadă bună în ceea ce priveşte evoluţia din teren, omogenitate, număr de ocazii la poarta adversă, fapt ce se poate concretiza cu un rezultat pozitiv în această partidă. Singurul jucător absent din lotul echipei Sportul Chiscani este Claudiu Zaharia, suspendat o etapă pentru eliminarea din etapa precedentă, eliminare venită în urma primirii a două cartonaşe galbene.

Partida tur de la Chiscani s-a încheiat la egalitate, 1-1, golul formaţiei Sportul fiind înscris de Emanuel Moldoveanu în minutul 27. În acel meci, Marius Coman a ratat două ocazii imense pentru formaţia din Chiscani.