Delta Tulcea - C.F. Braila 2-0 (1-0)

Chiar si cu unii titulari menajati pentru meciul de simbata cu Forex, Delta Tulcea n-a lasat nici un minut impresia ca poate rata calificarea.
Brailenii au fost totusi cei care au dat tonul actiunilor ofensive si puteau deschide scorul in minutul 7, dar mingea sutata din lovitura libera de la 25 de metri de Ghidarcea a lovit bara din dreapta a portii gazdelor.
Fara D.Petre si Ciju in prima echipa si cu Lucan in tribuna inca nerefacut complet dupa accidentarea de la Botosani, tulcenii au avut nevoie doar de 15 minute pentru a deschide scorul prin Nita, care a sutat plasat de la 25 de metri in dreapta lui Budur.
Lovitura de pedeapsa neacordata de arbitrul intilnirii la un fault clar in careul brailean al lui Caragea la Ciobanu a fost singura faza notabila pina la pauza.
Dupa reluare, tulcenii au dominat steril mai bine de un sfert de ora, fara faze clare de poarta, insa in minutul 65, dupa o actiune colectiva, Liviu Stefan a reluat cu capul imparabil si astfel avantajul gazdelor s-a marit la 2-0. Acesta a fost si scorul final cu toate ca Ochia de la oaspeti si Nanu de la gazde au avut pe rind golul in virful bocancului. Asa s-a incheiat ultima repetitie oficiala a celor doua formatii inaintea etapei de campionat de simbata cind vor intilni adversare extrem de puternice.
Delta va primi vizita liderei Forex Brasov in timp ce brailenii de la CF Braila se vor deplasa la poaleleTimpei pentru intilnirea cu FC Brasov.