Debut cu dreptul pentru voleibalistele de la Sport Plus

• echipa brăileană de minivolei se află pe locul al doilea în grupă, după primul turneu de sală

Echipa de minivolei fete de la Sport Plus a început Campionatul Naţional la Buzău, unde, după trei meciuri s-a clasat pe locul al doilea în grupă, la doar două puncte în spatele primei clasate, CSS Bacău. Clubul brăilean de volei a reuşit să alcătuiască o echipă competitivă la fete în acest an şi doreşte să parcurgă un traseu cât mai lung în competiţia organizată de Federaţia Română de Volei. În weekend-ul trecut, Sport Plus Brăila, antrenată de Costi Baciu şi Elena Ivan (Girip), fostă componentă de bază a echipei Braiconf, a avut drept adversară în primul meci pe CSS Bacău. Formaţia brăileană a jucat de la egal la egal cu adversara sa, însă a pierdut meciul în setul decisiv. Istoria s-a repetat în partida cu CSM LPS Focşani. După un prim set câştigat lejer de voleibalistele pregătite de Baciu şi Ivan, echipa din Focşani a egalat la seturi şi apoi a preluat conducerea cu 2-1. Sport Plus a avut o revenire spectaculoasă, a egalat la seturi şi apoi a câştigat meciul în setul decisiv, demonstrând în acest fel că a fost echipa cea mai bună. În ultimul meci, formaţia brăileană s-a impus cu un categoric 3-0 în faţa echipei gazdă, CSS Buzău.

“Ştiam că vom trece testul la debut. Pregătisem cu grijă revenirea clubului în întrecerea naţională. La mijloc sunt copii şi, chiar dacă e vorba doar despre sport, ei trebuie să aibă o balanţă pozitivă a emoţiilor în raport cu competiţia şi cu rezultatele înregistrate. Sunt măndru că reprezentăm cu cinste voleiul brăilean. Ne pregătim să detronăm CSS Bacău, chiar la ea acasă, peste o lună”, a declarat Costi Baciu.