Debut cu dreptul pentru Alin Pânzaru în postura de antrenor al echipei brăilene

Ieri, la ora 9.30, arbitrul Ionuţ Smeu a fluierat startul primului amical susţinut de CF Brăila de la reunirea lotului, partenera de antrenament a formaţiei din Liga a II-a fiind Conpet Cireşu.
La primul său meci ca antrenor principal Alin Pânzaru i-a trimis în teren pe Leu - Bosoi, Ivan, Spiridon, Boboc - Pungă, Olenic, Bogoş, Necoară - Ciocâlteu, Câmpeanu în timp ce omologul său, Vasile Darie a mizat pe Stoica - Coman, Preda, Cotigă, Ghizman - Nanu, Crăciun, V. Gheorghe, Velicu - V. Durbacă, Dima, iar la prima fază a amicalului, gazdele au beneficiat de un corner şi Bogoş a deschis scorul, după o recentrare a lui Câmpeanu.
În minutul 14, Cosmin Necoară a marcat pentru 2-0, din penalty, însă, după doar patru minute, Conpet a redus din diferenţă prin Vali Durbacă, atacantul venit de la Dunărea Gropeni îndeplinind o simplă formalitate, după o centrare perfectă a lui Dima.
Jocul s-a echilibrat apoi, iar fazele s-au derulat cu repeziciune în ambele careuri, însă ocaziile cele mai mari de a înscrie le-au avut tot elevii lui Pânzaru.
CF Brăila a mai înscris odată prin Câmpeanu şi a irosit o altă oportunitate prin Georgel Pungă care nu a reuşit să puncteze în situaţie de unu la unu cu portarul Stoica.

Repriza a doua s-a încheiat nedecis, 1-1

În repriza a doua ambele formaţii au avut distribuţii diferite, CF Brăila i-a avut în teren pe Tudor - Prodan, Săndei, Ilie, Colilie - Oprea, Marcio, Puşcaşu, Costache - Nicoliţă, Moise, iar Conpet pe Popovici - Grozea, Coman, Cotigă, Ţugui - Fălcaru, Vârlan, Mâţă, Pavel - Cireaşă, Velicu.
Fiecare echipă a avut câteva perioade de dominare.
Primii care au trecut pe lângă gol au fost brăilenii numai că pe rând, Puşcaşu, Prodan, de la doar 6 metri şi Moise nu au reuşit să-l învingă pe Popovici. Moise (min. 62) a mai irosit o ocazie rarisimă, fapt pentru care a fost certat de antrenorul Alin Pânzaru şi cum ocaziile se răzbună, în minutul 62, Cireaşă a centrat pentru reuşita lui Velicu şi scorul a devenit 3-2 pentru CF Brăila. Câteva minute mai târziu după o centrare a lui Mâţă, Cotigă şi Velicu au trecut pe rând pe lângă egalare din poziţii foarte bune.
CF Brăila a dominat pe final de meci şi după o nouă ratare a lui Puşcaşu, la ultima fază de joc Stelian Nicoliţă a fost faultat în careu de portarul Tudor şi Gigel Costache a marcat din penalty şi a stabilit scorul final al amicalului, 4-2 pentru CF Brăila.
"Amicalele din această săptămână au ca scop testarea unor jucători şi în funcţie de evoluţiile lor vom decide dacă îi păstrăm sau nu. Amicalul cu Conpet şi-a atins scopul urmează să vedem şi fotbalişti sâmbătă în partida cu CSM Rm. Sărat. Este posibil ca săptămâna viitoare să jucăm un amical şi cu Dunărea Galaţi şi abia după aceea să definitivăm lotul", a precizat Alin Pânzaru.
"Ţinând cont de valoarea adversarei noastre eu sunt mulţumit de joc, am primit trei goluri din faze fixe, un corner şi două lovituri de la 11 metri, dar per ansamblu perioadele de dominare au fost egale", a punctat la rândul său Vasile Darie.
Partida de pe Municipal a fost arbitrată la centru de Ionuţ Smeu ajutat la cele două linii de Evelin Smeu şi Marius Vâlcu.