Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Dacia Unirea versus Chindia Târgovişte: Duel între două formaţii cu obiective diferite

• formaţia gazdă luptă să se menţină în Liga a II-a, iar Chindia să rămână în cărţile promovării 

 

Sâmbătă, 28 septembrie, în etapa a 9-a a Ligii a II-a, Dacia Unirea, locul al 20-lea, primeşte pe Municipal vizita unei formaţii, Chindia Târgovişte, care se află pe locul al 8-lea, dar care are drept obiectiv în acest campionat accederea în primul eşalon fotbalistic al ţării. Iar formaţia din Târgovişte are lot şi buget pentru a-şi realiza acest obiectiv îndrăzneţ.

Ambele formaţii au fost eliminate în această săptămână din Cupa României, în şaisprezecimi: Dacia Unirea a fost învinsă cu 3-1, marţi, la Galaţi, de Dinamo Bucureşti, iar miercuri, Chindia a pierdut cu 1-0 partida cu CFR Cluj.

Însă în campionat, în etapa precedentă ambele combatante de astăzi au obţinut rezultate pozitive, Dacia Unirea a remizat, 2-2, la Metaloglobus, iar Chindia Târgovişte a umilit-o pe propriul teren, 5-1, pe nou promovata SSC Farul Constanţa.

Formaţia brăileană este în creştere de formă, a devenit ceva mai omogenă, fapt demonstrat marţi în prima repriză cu Dinamo şi poate să încerce sâmbătă, având de partea sa şi aportul publicului, să obţină prima victorie din acest sezon.

Formaţia pregătită de Viorel Moldovan nu are voie să facă paşi greşiţi ca să se menţină în lupta pentru promovare şi vine la Brăila cu intenţia de a câştiga, însă şi trupa antrenată de Florentin Petre ar putea să producă surpriza etapei.

 

Programul meciurilor din etapa a 9-a:

Vineri, 28 septembrie:

Petrolul Ploieşti - Aerostar Bacău, ora 18:00

Sâmbătă, 29 septembrie:

Daco-Getica Bucureşti - ASU Politehnica Timişoara, ora 11:00

Dacia Unirea Brăila - Chindia Târgovişte, ora 11:00

Ripensia Timişoara - Metaloglobus Bucureşti, ora 11:00

Academica Clinceni - Sportul Snagov, ora 11:00

CS Mioveni - Universitatea Cluj, ora 13:00

ASU Poli. Timişoara - Pandurii Târgu Jiu, ora 17:00

UTA Arad - CS Baloteşti, ora 17:00

Duminică, 3 septembrie

FC Argeş - Luceafărul Oradea, ora 11:00

Farul Constanţa – Energeticianul, ora 11:00.




Categorie articol: 

Comentarii