Dacia Unirea a umilit-o pe Farul Constanţa

Dacia Unirea nu numai că a păşit cu dreptul în sezonul competiţional de primăvară, dar chiar se poate spune că a umilit-o pe Farul Constanţa şi i-a tăiat elanul echipei antrenate de Constantin Gache, care se şi vedea favotită la promovarea în prima ligă. Acest succes readuce formaţia de la Dunăre pe locul al treilea în clasamentul Seriei întâi.

Farul a jucat ceva doar în primele zece minute, perioadă în care decarul Valentin Munteanu a creat de câteva ori panică în careul gazdelor. Numai că în minutul 5, Sorin Frunză a deschis scorul, cu un şut centrare la colţul scurt, dar şi cu largul concurs al portarului Began şi a cam tăiat elanul oaspeţilor. Putea fi 2-0 în minutul 9, însă Ghiocel a încercat o execuţie tehnică prea pretenţioasă pentru un apărător central. Trei minute mai târziu, Vezan le-a dat emoţii brăilenilor, însă mingea şutată de el a trecut razant cu bara din stânga a porţii lui Mitrea. Cel mai bun jucător de pe teren a fost "căpitanul" Sorin Frunză. Raidurile sale au destabilizat în două rânduri defensiva constănţeană, însă nici Muscă nici Roşu nu au reuşit să-l învingă pe Began. Golul care plutea în aer a venit în minutul 37, când Frunză a centrat în faţa porţii, Muscă şi Roşu au luftat, mingea deviată de un apărător constănţean a ajuns la Gabriel Iosofache, iar mijlocaşul gazdelor a dus scorul la 2-0. Elevii lui Pânzaru au forţat majorarea scorului şi au reuşit-o în minutul 42, când Iosofache a marcat cu capul, din plonjon, după o centrare perfectă a lui Stănciulescu. Dacia Unirea conducea la scor de neprezentare după primele 45 de minute, iar partida era jucată.

Ambele formaţii au încheiat meciul cu un jucător mai puţin

Tigoianu putea marca golul de onoare pentru Farul, la începutul reprizei a doua, însă apărarea brăileană a fost la post. Iniţiativa au avut-o tot gazdele, iar în minutul 53 Iosofache a fost faultat grosolan de Doru Bratu, iar la recomandarea asistentului Ionel Dumitru, centralul Florin Chivulete i-a arătat direct cartonaşul roşu fundaşului central constănţean. În superioritate numerică, brăilenii au dominat teritorial, dar au mai înscris doar o singură dată. Petean a încercat să-l surprindă cu un şut în cros pe portarul Began, însă acesta a reuşit, in extrmis, să acorde corner. Niţă a fost şi el la un pas de gol, dar Popa a respins mingea aproape de pe linia porţii. Pentru un henţ la mijlocul terenului, fundaşul dreapta al gazdelor, Gabriel Niţă, a primit cel de-al doilea cartonaş galben, în minutul 80 şi a plecat la cabine, iar din acest moment s-a restabilit egalitatea numerică în teren. Cu un minut înainte de finalul partidei, Onofraş i-a pasat cu capul lui Muscă, iar golgeterul Daciei Unirea a dus scorul la 4-0. Un succes de moral pentru elevii lui Pânzaru în meciurile grele ce vor urma.
Declaraţii după meci: Alin Pânzaru: "Ne-am păstrat tradiţia. Ne aşteptam la un meci greu, dar ne-am apărat exact şi am reuşit să fructificăm 80% din ocaziile create, astfel că ne-am impus în faţa unei echipe cu pretenţii la promovare. Forţa grupului a fost decisivă şi astăzi. Este însă doar o victorie, mai sunt meciuri de jucat, dar pot spune că locul în play off este asigurat deja".
Constantin Gache: "Atitudinea din teren a făcut diferenţa, brăilenii au evoluat cu dăruire şi ambiţie, noi am jucat execrabil".
Dacia Unirea: Mitrea - Niţă, Ivan, Ghiocel, Stănciulescu - Petean (min. 75: Onofraş) - Roşu (min. 69: D. Oprea), Dima, Iosofache (min. 54: G. Iordache), Frunză - Muscă.
Antrenor: Alin Pânzaru
Farul: Began - Milea (min. 46: Tigoianu), Popa, Bratu, Murgoci - Munteanu, Ionescu, Pătraşcu, Zugravu (min. 46: Ţaranu) - Vezan, Pătulea
Antrenor: Constantin Gache