Dacia Unirea a suferit cel mai drastic eşec din ultimii ani

• formaţia brăileană a fost “umilită” cu 7-0 în deplasare de Olimpia Satu Mare • a fost ultimul meci din acest campionat pentru elevii lui Alin Pânzaru

Ţinând cont de lotul deplasat, Dacia Unirea pleca cu şansa a doua la Olimpia Satu Mare, însă nimeni nu se aştepta ca trupa lui Alin Pânzaru să fie umilită de o adversară de la mijlocul clasamentului. Practic, în acest meci fotbaliştii brăileni nici nu au contat în joc, a fost doar un “galop de sănătate” al echipei gazdă.

Tabela s-a modificat după 18 minute moment al jocului în care Pană a recentrat în careul brăilean, iar Erdei a deschis scorul. După doar şase minute, la o centrare în careul Daciei Unirea, Popa a ezitat să iasă din poartă şi Mureşan, de la doar 2-3 metri, a dublat avantajul echipei gazdă. Iar meciul a devenit şi mai uşor pentru Olimpia Satu Mare, deoarece în minutul 34 Ghiocel a fost eliminat, iar oaspeţii au evoluat în inferioritate numerică. Până la pauză gazdele au mai înscris o dată prin Silviu Pană.

În repriza a doua s-a jucat într-un singur sens, către poarta lui Popa, iar Olimpia a mai înscris de patru ori. Gazdele au marcat următoarele două goluri din faze identice în minutele 51 şi 59, când Pană a executat două lovituri libere, iar Raul Krausz a înscris de tot atâtea ori. Cu opt minute înainte de finalul partidei, Iulian Roşu centrat în faţa porţii şi Popa a înscris pentru 6-0, iar servantul de la această fază, Iulian Roşu, a stabilit scorul final în minutul 85, 7-0, pentru Olimpia Satu Mare.

Dacia Unirea a încheiat campionatul 2016-2017 pe locul al 11-lea, o poziţie totuşi mai mult decât onorabilă în condiţiile în care în acest an jucătorii brăileni nu au primit niciun salariu.

Dacia Unirea: Popa – Niţă, Moglan, Ghiocel, Stănciulescu – E. Oprea, Ciucureanu, P. Ioan (min. 46: Puia), Roşoagă – Dima, C. Roşu.

Antrenor: Alin Pânzaru

Olimpia Satu Mare: Şuţa – Duruş, Mureşan, Heil, Bura (min. 72: Văsălie) – Pană, Krausz – Erdei (min. 53: Chitaş), I. Roşu, Villand (min. 62: Cocian) – V. Pop. Antrenor: Bogdan Andone.