Dacia Unirea spaima echipelor cu pretenţii la promovare

formaţia brăileană s-a impus cu 1-0 în faţa celor de la CS Mioveni • Cosmin Neagu a semnat reuşita echipei gazdă

Tradiţia se respectă şi Dacia Unirea obţine o nouă victorie în faţa uneia dintre echipele care se bat la promovare în acest campionat. Graţie unui gol superb marcat de Cosmin Neagu, în minutul 55 din lovitură liberă, formaţia brăileană a câştigat cu 1-0 partida cu CS Mioveni. Partida a avut două părţi distincte, prima repriză a aparţinut formaţiei vizitatoare, cea de a doua a fost dominată clar de echipa gazdă, cu menţiunea că în ultimele 25 de minute, după eliminarea fundaşului central Ghiocel, Dacia Unirea a evoluat în inferioritate numerică.

Echipa care a eliminat-o pe FCSB din Cupa României, CS Mioveni a venit la Brăila decisă să câştige pentru a rămâne în cărţi în lupta pentru promovarea pe prima scenă a fotbalului românesc şi a irosit două mari ocazii de gol, prima în minutul 6, prin Nilă, care a fost deposedat, in extremis, de Ghiocel, şi prin Rădescu (min. 8), care a reluat cu capul, peste transversală, mingea centrată de Ayza. În minutul 30, Stoica a fost din nou la un pas de gol, însă mingea şutată de el la colţul scurt, a fost parată de Olaru. Dacia Unirea putea intra la rândul ei în avantaj la cabine, însă Costel Roşu nu a reuşit să-l învingă din 6 metri pe Octavian Popescu, astfel că după primele 45 de minute scorul era ca la începutul jocului, 0-0. Brăilenii au ieşit decişi de la cabine să tranşeze partida în favoarea lor şi au fost la un pas de deschiderea scorului, când Puşcaşu (min. 47) a şutat la colţul scurt, dar Popescu a avut un reflex salvator şi a deviat mingea în corner. Replica oaspeţilor a venit în minutul 53 şi l-a avut în prim plan pe Rădescu, însă şi Olaru s-a remarcat şi a evitat golul. Trei minute mai târziu, Costel Roşu a fost faultat chiar pe linia careului mare, în zona centrală, iar Cosmin Neagu a trimis violent mingea în vinclul porţii apărate de Popescu. Iar Cosmin Neagu a dedicat golul copilului său, David. CS Mioveni s-a năpustit cu întreg efectivul în jumătatea adversă de teren şi putea egala după doar două minute numai că Mihai Şchiopu nu a putut să trimită mingea, de la doar 2 metri, în poarta brăileană. În minutul 65 Ghiocel a oprit cu mâna o centrare a oaspeţilor, a văzut cel de-al doilea cartonaş galben şi, implicit, pe cel roşu. CS Mioveni a forţat egalarea, însă toate acţiunile oaspeţilor s-au rezumat doar la centrări lungi pentru cele două vârfuri, însă Laurenţiu Ivan şi colegii săi din defensivă s-au apărat foarte bine, astfel că partida s-a încheiat cu victoria formaţiei brăilene.

Dacia Unirea: Olaru – Niţă, Ivan, Ghiocel, Stănciulescu – Roşoagă (min. 85: D. Oprea), Moglan (min. 62: P. Ioan), Adăscăliţei, Neagu – Puşcaşu (min. 69: Necoară), Roşu

CS Mioveni: Popescu – Şchiopu, I. Stoica, Burnea, E. Stoica (min. 66: Staicu) - Boboc, Biceanu (min. 57: Gălan) – Rădescu, E. Florescu,  Ayza – Nilă (min. 75: Vintilă).