Dacia Unirea s-a impus cu 3-2 în amicalul cu Delta Dobrogea

Ieri, Dacia Unirea a câştigat cu 3-2 amicalul de la Tulcea cu echipa de Liga a III-a, Delta Dobrogea. Brăilenii au controlat autoritar prima repriză, au dominat teritorial, însă Muscă a ratat două ocazii de unu la unu cu portarul tulcean. Costel Roşu le-a dat şi el ceva emoţii gazdelor, după ce a şutat înşelător, de la marginea careului mare, însă, la finalul primelor 50 de minute, tabela a rămas nemodificată. Brăilenii au cerut şi un penalty la o intrare foarte dură a portarului gazdelor la Muscă, însă arbitrul de centru nu a văzut infracţiunea.
În repriza a doua, una în care la Dacia Unirea a evoluat şi Istrate, un atacant de 21 de ani născut în Brăila, dar care este stabilit în Italia, meciul a fost echilibrat. Delta Dobrogea Tulcea a deschis scorul la începutul părţii secunde, însă Marius Onofraş a restabilit egalitatea. Tot Onofraş, după o acţiune colectivă, i-a adus pe oaspeţi în avantaj. Dacia Unirea a continuat să atace, iar după o altă acţiune inspirată a formaţiei vizitatoare, Moise a marcat cel de-al treilea gol al oaspeţilor. Pe finalul meciului, tulcenii au reuşit să reducă din diferenţă.
Dacia Unirea a reuşit astfel să bifeze a doua victorie din tot atâtea partide de verificare disputate, urmănd ca sâmbătă, de la ora 10.00, gruparea brăileană să joace pe Municipal, în compania Oţelului Galaţi.
"Rezultatul contează mai puţin, important a fost faptul că pe un teren destul de bun, ne-am apărat bine şi am creat multe acţiuni de atac. A fost un antrenament bun. Sunt mulţumit de modul în care jucătorii noştri au abordat acest joc", a declarat Alin Pânzaru.

Dacia Unirea în prima repriză: Mitrea (min. 35: Tudor) - Niţă, Ivan, Necoară, Stănciulescu - Roşu, Olenic, Iosofache, Frunză (min. 20: Iordache) - Muscă, Puşcaşu.
Dacia Unirea în repriza a doua: Tudor (min. 70: Leu) - Dima, Moroianu, Ghiocel, Stângaciu - Vârlan, P. Ioan, Moise, Iordache - Istrate, Onofraş.