Dacia Unirea s-a impus cu 3-1 în partida cu FC Argeş

• victoria a venit după cel mai bun joc din acest sezon • Alexandru Pop a reuşit prima “dublă” pentru echipa brăileană • prezenţa în teren a căpitanului Sorin Frunză a fost din nou decisivă pentru Dacia Unirea

Formaţia brăileană a câştigat en fanfare partida cu FC Argeş, iar raportat la numărul ocaziilor de gol scorul putea fi mult mai mare. Ca de obicei, prezenţa lui Frunză în teren a fost decisivă însă la acest succes a contribuit în aceeaşi măsură atacantul venit săptămâna trecută la Brăila, Alexandru Pop, care a semnat prima “dublă” pentru Dacia Unirea.

Prima mare ocazie a partidei a aparţinut oaspeţilor, Ionuţ Şerban a trimis mingea, cu capul, spre poartă dar Olaru a fost la post. Jocul s-a derulat apoi între cele două careuri până în minutul 30, când Andrei a reuşit să marcheze un gol norocos pentru FC Argeş. Dar bucuria oaspeţilor a durat doar patru minute pentru că Alexandru Pop s-a înălţat între fundaşii centrali ai oaspeţilor şi a trimis mingea cu capul, în plasa porţii lui N. Grecu, după o centrare perfectă a lui Iosofache, min 35: 1-1. Echipa brăileană a rămas în atac şi, în minutul 40, Pop i-a pasat cu călcâiul lui Frunză, iar căpitanul gazdelor a şutat plasat de la marginea careului mare şi a adus-o în avantaj pe Dacia Unirea. Formaţia pregătită de Alin Pânzaru a continuat să atace şi mai putea înscrie o dată în minutul 44 însă portarul oaspeţilor a avut o intervenţie foarte bună în faţa lui Roşoagă.

Repriza a doua a fost la discreţia Daciei Unirea. La două minute de la reluare, Frunză i-a furat mingea căpitanului oaspeţilor, Cotigă, a intrat în careu şi a şutat în plasa laterală. Tot Frunză şi-a încercat şansa de la distanţă în minutul 56 însă mingea şutată de el a trecut pe lângă bară. Dacia Unirea a asaltat careul echipei FC Argeş şi a ratat trei mari ocazii de gol. În minutul 62, la un contraatac doi contra patru al brăilenilor, Frunză i-a pasat lui Pop, acesta a intrat în careul oaspeţilor l-a driblat pe portar dar în loc să întoarcă mingea la Frunză a preferat un şut la colţul lung şi a trimis mingea pe lângă poartă. În minutul 76, Costel Roşu a şutat de la 16 metri dar portarul a reţinut mingea, iar un minut mai târziu a fost rândul lui Niţă să şuteze din unghi şi Grecu a reţinut mingea în doi timpi. Pop şi Iosofache i-a testat vigilenţa portarului advers dar acesta a fost la post. În minutul 86, după o centrare a lui Roşu, Alexandru Pop a trimis mingea în plasă şi a stabilit scorul final, 3-1, pentru Dacia Unirea. În cel de-al patrulea minut de prelungire, Pop a fost la un pas de al treilea gol.

Dacia Unirea: Olaru - Niţă, L. Ivan, Lazăr, Stănciulescu – Roşoagă (min. 66: Ciucureanu), Covaciu (min. 55: Roşu) - Iosofache, Frunză, C. Mihai (min. 73: P. Ioan - Al. Pop

Antrenor: Alin Pânzaru