Dacia Unirea s-a impus cu 2-0 în amicalul cu Sportul Chiscani

Sâmbăta trecută, Dacia Unirea a câştigat, 2-0, amicalul cu una dintre formaţiile cu pretenţii ale Ligii a IV-a, Sportul Chiscani. Jocul test s-a desfăşurat pe durata a două reprize a câte 50 de minute fiecare şi a avut două părţi distincte, o primă repriză echilibrată şi fără goluri şi o a doua, la discreţia elevilor lui Alin Pânzaru. Dacia Unirea s-a impus cu 2-0, însă a irosit cel puţin tot atâtea mari ocazii de gol pe parcursul părţii secunde. Meciul a fost impecabil arbitrat la centru de Marius Marchidanu, iar la linii au oficiat, de asemenea foarte bine, Ionuţ Vlad şi Cristi Ichim.
În formula Mitrea - Zaharia, Moroianu, Necoară, Stângaciu - G. Gheorghe, P. Ioan, Moise, Frunză - Iordache, Dima, echipa antrenată de Pânzaru a avut un start ezitant, iar Sportul Chiscani ar fi putut deschide scorul în minutul 22, când Andrei Crăciun l-a găsit demarcat la marginea careului mic pe Ioniţă, însă fundaşul Sportului a şutat, din întoarcere, pe direcţia lui Mitrea, iar portarul brăilean a înlăturat pericolul. Replica gazdelor a venit două minute mai târziu, când Frunză a şutat înşelător în faţa porţii, dar Dobrin a reuşit să devieze mingea în corner. Frunză şi-a mai încercat o dată şansa, dar nu a reuşit să cadreze mingea pe spaţiul porţii, iar în minutul 39 s-a derulat cea mai mare ocazie de gol a Daciei Unirea, din prima repriză. Gabriel Gheorghe a intrat în careul advers şi a reuşit să treacă mingea peste portarul Ghighimoc, însă a intervenit apoi salvator Ioniţă şi prima repriză s-a încheiat nedecis.

Titularii au decis soarta partidei

În repriza a doua Alin Pânzaru i-a trimis în teren pe majoritatea titularilor, Leu - Dima, Ivan, Ghiocel, Stănciulescu - Olenic - Roşu, Puşcaşu, Vârlan, Niţă - Mucuţă, însă prima ocazie a aparţinut formaţiei din Chiscani. La patru minute de la reluare Huţu a lobat mingea peste portarul Leu, dar şi peste transversală. La aceeaşi fază, pentru că l-a faultat pe Huţu, apoi a avut un dialog mai puţin ortodox cu arbitrul de centru, Ghiocel a primit cartonaşul roşu, iar în locul lui a reintrat Stângaciu. Dacia Unirea a controlat jocul şi în minutul 60 a deschis scorul prin Puşcaşu, care a transformat impecabil, un penalty, după un fault al lui Bălan asupra lui Niţă. La jumătatea părţii secunde brăilenii au beneficiat de o lovitură liberă, iar Dima a trimis mingea în vinclul porţii apărate de Hugo, pentru 2-0. Putea fi chiar 3-0 în minutul 92, însă, după o centrare a lui Niţă, Mucuţă a şutat, de la şapte opt metri, pe lângă poartă.
Sâmbătă după-amiază, jucătorii Dacia Unirea au efectuat un antrenament cu caracter fizic, iar duminică au avut programată doar o şedinţă de pregătire.
Conform precizărilor făcute de preşedintele clubului, Valentin Avramescu, din această săptămână va reveni la Brăila şi Marius Onofraş. De asemenea, clubul poartă discuţii şi cu alţi jucători, însă venirea acestora va depinde de bugetul pe care Primăria şi Consiliul Judeţean îl vor aloca Daciei Unirea.
Sportul Chiscani: Ghighimoc - Bălan, Ioniţă, Dobrin, Pârlog - L. Boariu, Drăguş, Fătu, Zărnescu - Andrei Crăciun, Huţu. În repriza a doua au mai evoluat Hugo, Hascual, Bănică, Milea, Ciocianu, Bogdan.