Dacia Unirea revine, după două sezoane, în Liga a II-a

* Narcis Ioniță a marcat în minutul 86 și echipa brăileană a câștigat cu 1-0 meciul cu Oțelul Galați

După două sezoane petrecute în Liga a III-a și după o “dublă” cu eterna rivală, Oțelul Galați, Dacia Unirea a reușit să revină acolo unde îi este locul, în eșalonul al doilea al fotbalului românesc.

În acest sezon competițional, Florentin Petre a câștigat trei dintre duelurile cu omologul său de la Galați, Petre Grigoraș, iar o partidă s-a încheiat la egalitate, 1-1. Așa că Dacia Unirea este echipa care merita să revină în Liga a II-a.

Meciul de astăzi, de la Însurăței, a fost unul tipic de promovare. După egalul din tur, 1-1, de sâmbăta trecută, echipa brăileană avea și varianta unui 0-0 pentru a promova. Iar Florentin Petre a conceput un plan tactic în care primordial era ca echipa sa să nu primească gol. Iar în aceste condiții Oțelul a fost echipa care a atacat mai mult. Portarul Andrei a avut câteva parade salvatoare pentru echipa sa, de asemenea Moroianu și Stănciulescu au făcut risipă de energie, astfel că majoritatea acțiunilor periculoase ale oaspeților au fost sortite eșecului. Florentin Petre a avut inspirația de a-l trimite în teren, în minutul 85, pe Narcis Ioniță iar un minut mai târziu, după un contraatac alături de Cocârlă, Ioniță a marcat golul victoriei pentru Dacia Unirea. Oțelul Galați a forțat egalarea care trimitea meciul în prelungiri, însă elevii lui Florentin Petre au gestionat foarte bine finalul iar Dacia Unirea a promovat în Liga a II-a.

Vom reveni cu alte detalii în ediția următoare.