Dacia Unirea a revenit pe ultimul loc în Liga a II-a

• asta după ce a pierdut cu 2-0 la Ripensia Timişoara • în prima jumătate de oră a partidei, formaţia brăileană a ratat câteva ocazii de gol • pentru Dacia Unirea urmează, sâmbătă, duelul codaşelor, cu ACS Poli Timişoara

Doar 30 de suporteri au înfruntat cu stoicism gerul şi au venit pe stadionul Dan Păltinişanu, la partida dintre Ripensia Timişoara şi Dacia Unirea.

Timişorenii au început în forţă meciul şi chiar în cel de-al doilea minut Raul Avram a avut o dublă intervenţie la şuturile lui Dumiter şi Zaluschi. Anghelina (min. 11) şi-a încercat şansa de la distanţă dar mingea a trecut pe lângă poartă apoi, două minute mai târziu, a venit replica formaţiei brăilen. Hîmpea a şutat la firul ierbii, însă portarul Dobre a prins mingea fără probleme. La faza imediat următoare, Hîmpea a găsit o breşă în apărarea gazdelor, i-a pasat lui Le Metayer care a şutat peste transversală.  În minutul 17, Van den Driest a centrat  din corner,  Lu Yuefeng a şutat la poartă dar Dobre a fost la post. Tot brăilenii şi-au trecut în cont o nouă ratare, când Coteţ a şutat de la 30 de metri iar portarul gazdelor a deviat mingea în corner.

Ripensia a profiat de ratările oaspeţilor şi în minutul 32 a reuşit să deschidă scorul prin Alexandru Popovici, care, de la marginea careului mic, a trimis mingea, cu capul, în plasa porţii oaspeţilor, după o centrare foarte bună a lui Anghelina.

În primul minut de prelungire al reprizei întâI, Popa a avut şansa de a dubla avantajul gazdelor dar a şutat slab şi Avram a reţinut mingea.

În repriza a doua, Ripensia a dominat autoritar şI, după câteva ratări semnate de Popovici şi Bădăuţă, în minutul 56, Dumiter a scăpat spre poarta lui Avram, i-a pasat lui Popovici care a realizat “dubla”. Formaţia timişoreană a continuat să atace însă Raul Avram a avut interveneţii foarte bune la şuturile consecutive ale lui Dumiter. Spre finalul partied, Ripensia şi-a trecut în cont o bară şi s-a impus cu 2-0. În urma acestei înfrângeri, coroborate cu victoria celor de la ACS Poli Timişoara, Dacia Unirea a revenit în postura de “lanternă roşie” a Ligii a II-a.

Avram - Coteţ, Pleşa, Moroianu, Manu - Vitan, Lu Yuefeng (min. 75: M. Calu) - Le Metayer (min. 65: Mihalcea), Van Den Driest, Hîmpea (min. 84: Duţu) – Bebey.

Dobre - A. Popa, Străuţ, Hecsko, M. Toma -  Burdeţ, Anghelina, Zaluschi (min. 84: Kawagoe),  Popovici (min. 75: Monea) - Dumiter,  Bădăuţă (min. 65: Gueye).