Dacia Unirea reușește o revenire spectaculoasă

* cu o evoluție de excepție în ultima jumătate de oră, formația brăileană a câștigat cu 4-0 partida cu Bucovina Rădăuți * urmează derby-ul Dunării de Jos, cu Oțelul * fanii au fost la datorie, pe combină și pe scările sprijinite de gard * la finalul meciului, suporterii au oferit și un spectacol cu fumigene

Florentin Petre a pregătit în cel mai mic detaliu returul cu Bucovina Rădăuți, însă, cu toate acestea jucătorii brăileni nu au reușit să marcheze în prima repriză. A fost nevoie de o nouă intervenție la pauză a antrenorului principal, una care a produs declicul mult așteptat și Dacia Unirea a marcat de patru ori. Îngrijorat, la pauză, omul de afaceri Florin Cârligea a plecat din tribună și s-a îndreptat spre zona cabinei în care se aflau jucătorii Daciei Unirea. Cert este că de la cabine fotbaliștii pregătiți de Florentin Petre au reintrat pe teren și au întors rezultatul în favoarea lor. Bucovina Rădăuți a încheiat partida cu doi jucători mai puțin pe teren, Ciobanu (min. 82) și Străjeriu (min. 89) fiind trimiși la cabine după ce au primit cel de-al doilea cartonaș galben. Fanii cei mai înfocați ai Daciei Unirea au fost la datorie pe combină și pe scările sprijinite de gard, iar la finalul meciului au aprins fumigene pentru a sărbători victoria.

Prima repriză fără gol, dar spectaculoasă

Dacia Unirea putea începe excelent partida dacă ar fi reușit să înscrie la marea ocazie din minutul 3. Petre i-a pasat lui Vali Robu, acesta a întârziat momentul șutului dar a reușit să devieze mingea spre Petre care a șutat plasat însă Antonesei a respins-o de pe linia porții. Echipa gazdă a continuat să amenințe poarta formației din Rădăuți. Petre a șutat slab în minutul 10, Batchabi (min. 11) a trimis un lob peste portar dar și peste transversală și tot Petre a șutat plasat, la colțul scurt, în minutul 25 însă Butnariu a reușit să devieze mingea în corner.

Bucovina Rădăuți s-a apărat pe două linii ca să-și păstreze avantajul de două goluri din partida tur, iar în minutul 31 putea tranșa definitiv soarta partidei în favoarea sa, numai că Ciobanu nu a profitat de indecizia lui Moroianu și a trimis mingea, de la un metru, din unghi, în plasa laterală. Cu trei minute înainte de finalul primei reprize, pe contraatac, Petre i-a pasat lui Stănescu dar atacantul Daciei Unirea a șutat telefonat de la 16 metri și Butnariu a reținut fără probleme mingea. Astfel că, după prima repriză, tabela a rămas intactă.

În repriza a doua a venit descătușarea

În minutul 59, Raphael Stănescu a marcat un spectaculos gol, de la 20 de metri, și Dacia Unirea începea să spere într-o victorie. Stănescu (min. 65) putea reuși “dubla” însă mingea șutată de el a lovit bara. Cocîrlă l-a imitat în minutul 73. Golul al doilea a venit în minutul 75, după o fază fixă. Petre a centrat din corner, mingea a ajuns la Vali Robu, iar talentatul junior brăilean a trimis-o, cu capul, la colțul lung. Dacia Unirea conducea cu 2-0, iar la general era 2-2. În minutul 82, pentru al doilea cartonaș galben, Ciobanu a fost trimis la cabine. Lovitura liberă a fost executată de Petre, mingea a ajuns la Moroianu care a șutat din voleu, dar Butnariu a evitat golul, in extremis. Butnariu nu a mai avut replică la șutul lui Apostolache șI, în minutul 84, Dacia Unirea conducea cu 3-0. Efortul depus de Patrick Petre în acest meci a fost încununat cu un gol pe care îl merita. Petre a stabilit scorul final, 4-0, pentru Dacia Unirea, după ce l-a driblat și pe Butnariu. În minutul 89 a fost trimis la cabine și Străjeriu, după ce a văzut cel de-al doilea cartonaș galben.

Urmează, în dublă manșă, derby-ul Dunării de Jos, Oțelul Galați – Dacia Unirea, care va decide echipa care va accede în Liga a II-a. Turul se va disputa pe 22 mai la Galați, returul, o săptămână mai târziu, la Însurăței.

Dacia Unirea: C. Andrei – Cocîrlă, Moroianu, Stănciulescu, Păvălache – V. Robu, Apostol (min. 60: N. Ioniță), Lungu, P. Petre (min. 90: Duțu), Batchabi (min. 74: Apostolache), R. Stănescu.