Dacia Unirea a remizat, 2-2, cu Ripensia Timişoara

• brăilenii au condus cu 2-1, dar Lazăr a gafat din nou şi le-a făcut “cadou” un gol timişorenilor • Costel Roşu şi George Puia au marcat pentru echipa gazdă • formaţia brăileană va juca etapa următoare la ASA Tg. Mureş

Dacia Unirea a continuat seria jocurilor bune şi a remizat, 2-2, cu echipa de pe primul loc, Ripensia Timişoara, după o partidă la capătul căreia antrenorul Alin Pânzaru a avut iar o serie de reproşuri la adresa arbitrului de centru.

Meciul a început cu două goluri în primele cinci minute. Timişorenii au trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 3, când Matiaş a şutat la poartă, Olaru a respins mingea cu piciorul până la Ndiaye, dar atacantul oaspeţilor a trimis-o pe lângă poartă. La faza imediat următoare oaspeţii au deschis scorul prin Ungureanu care a profitat de pasa greşită a lui Lazăr şi de ieşirea inoportună a lui portarului Olaru şi a trimis mingea în plasă, de la 30 de metri. Bucuria celor de la Ripensia a durat un singur minut pentru că brăilenii au repus mingea în joc de la centrul terenului, Frunză a centrat în careul advers până la Costel Roşu care a driblat un adversar şi a trimis mingea în plasă pentru 1-1. În continuare s-a jucat pe contre Ripensia s-a apropiat periculos de careul brăilean, însă Ghiocel l-a blocat la marginea careului pe Dumiter, iar la poarta oaspeţilor Roşoagă a fost deposedat de minge, chiar în momentul şutului, de Toma.

Atacurile formaţiei gazdă s-au inensificat şi după o ratare a lui Roşoagă, Costel Roşu l-a văzut demarcat pe George Puia, iar juniorul gazdelor, la prima atingere a mingei, el fiind introdus în locul lui Paul Ioan cu câteva secunde înainte, a marcat, iar Dacia Unirea conducea cu 2-1. Puia ar fi putut realiza “dubla” în minutul 41, dar a fost deposedat in extremis de Popa. Roşoagă, de la gazde, şi Bobină, de la oaspeţi, au trecut pe lângă gol în prelungirile primei reprize.

Repriza a doua s-a disputat într-un ritm alert şi ambele combatante au încercat să dea lovitura pe contraatac. Putea fi 3-1 pentru Dacia Unirea, dar Roşoagă (min. 52) a şutat pe lângă poartă, iar Niţă (min. 55), talonat de un adversar, a trimis mingea în plasa laterală. Pe fondul dominării echipei brăilene, la o acţiune care nu anunţa nimic, Lazăr l-a faultat în propriul careu pe Matiş, iar arbitrul a arătat punctul cu var. Ungureanu a marcat de la 11 metri şi a restabilit egalitatea, 2-2, în minutul 56. Dacia Unirea a continuat să atace pentru a obţine victoria însă acţiunile jucătorilor brăileni nu au mai avut claritatea din prima repriză astfel că poarta oaspeţilor nu a mai fost periclitată cu adevărat. În schimb, Ripensia Timişoara ar fi putut da lovitura în minutul 89, când Niţă a făcut un fault la 23 de metri de propria poartă, Adrian Popa a şutat în forţă, însă Olaru a reuşit să devieze mingea în transversală şi apoi în corner.

Partida s-a încheiat la egalitate cu toate că formaţia pregătită de Alin Pânzaru merita toate punctele puse în joc.

Cu acest egal Dacia Unirea acumulează 8 puncte şi se află pe locul al şaptelea în clasament, urmând ca sâmbătă să se deplaseze la ASA Tg. Mureş.

Dacia Unirea: Olaru – Niţă, Lazăr, Ghiocel, Stănciulescu – L. Ivan (min. 79: Ciucureanu), P. Ioan (min. 34: Puia) - Roşoagă, Frunză, Dima (min. 59: Iosofache) – Roşu.

Antrenor: Alin Pânzaru

Ripensia Timişoara: Rădulescu – Popa, Horcea, Hecsko, Toma – Ungureanu (min. 76: Vlădia), Bobină (min. 80: Tudor), Stoi, Dumiter (min. 64: Apro) – Matip, Ndiaye.

Antrenor: Remus Steop.