Dacia Unirea a remizat, 2-2, cu CSM Rm. Sărat

• după acest semieşec formaţia brăileană rămâne lider în Seria a II-a a Ligii a III-a

Dacia Unirea a suferit un semieşec în ultima etapă a turului Ligii a III-a, a remizat, 2-2, pe teren propriu cu CSM Rm. Sărat dar rămâne, datorită golaverajului şi a victoriei directe în partida cu Oţelul Galaţi, în fotoliul de lider al Seriei a II-a. Formaţia brăileană a început foarte bine partida şi la capătul primului sfert de oră a deschis scorul. Valentin Robu a centrat perfect pentru Narcis Ioniţă care, din 6 metri, a şutat în plasa porţii apărate de Toader. Era minutul 15 şi Dacia conducea cu 1-0. Treptat CSM Rm. Sărat a reuşit să echilibreze jocul la mijlocul terenului şi chiar să pună în pericol poarta echipei gazdă. Jucătorii formaţiei brăilene nu au luat în serios raidurile adversarilor, astfel că, în minutul 43, echipa vizitatoare a obţinut un corner. Tigoianu a centrat la marginea careului mic, iar Dragoş Ioniţă a trimis mingea, cu capul, în poartă şi a restabilit egalitatea, 1-1.

Dacia Unirea putea încheia în avantaj prima repriză, însă mingea şutată direct din corner de Petre a fost boxată de Toader, Petre a recentrat în careu pentru Zamfir care a trimis mingea cu capul spre poartă, prea slab însă pentru a-l păcăli pe Toader. Iar după primele 45 de minute scorul a fost egal, 1-1.

Prima şansă de gol a părţii secunde a avut-o CSM-ul, Tigoianu (min. 52) a centrat în careul gazdelor dar mingea şutată de Socol a trecut razant cu bara porţii apărate de Andrei. Un minut mai târziu, Dacia Unirea a trecut din nou în avantaj, Petre a centrat în careu iar Zamfir a făcut inutil plonjonul lui Toader, min. 53: 2-1 pentru echipa brăileană.

Bucuria gazdelor a fost de scurtă durată pentru că în minutul 68 Florea a şutat sub transversală şi a restabilit egalitatea, 2-2. În continuare s-a jucat pe contre dar niciuna dintre combatante nu a mai avut ocazii de gol până în minutul 86 când Dacia Unirea putea să marcheze golul de 3 puncte. Petre a centrat în faţa porţii, mingea şutată de Lungu a fost deviată de un apărător al oaspeţilor până la Petre care a şutat la poartă, Toader a fost la post şi partida s-a încheiat la egalitate, 2-2.

Dacia Unirea: C. Andrei – Cocîrlă, Paliu, Moroianu, Păvălache (min. 77: Bădilaş) – V. Robu (min. 77: Arnaud), Lungu, N. Ioniţă, Vîlceanu – P. Petre, Zamfir (min. 85 Shedrack).