Dacia Unirea a pus punct invincibilităţii echipei FC Braşov

brăilenii au câştigat cu 1-0, reuşita de trei puncte aparţinându-i lui Cosmin Neagu • miercuri, de la 14.30, Dacia Unirea joacă pe Municipal, în şaisprezecimile Cupei României cu Concordia Chiajna

Etapa a 13-a a fost una cu ghinion pentru FC Braşov, singura formaţie care nu cunoscuse gustul amar al înfrângerii în acest sezon, a pierdut pe Municipal cu 1-0 în faţa Daciei Unirea. Elevii lui Alin Pânzaru au confirmat tradiţia meciurilor bune pe teren propriu cu echipele de top ale acestui eşalon şi au obţinut meritat trei puncte mari în faţa uneia dintre formaţiile cu pretenţii la promovarea în acest sezon competiţional. Golul victoriei a fost marcat de Cosmin Neagu în minutul 53 al reprizei a doua, una în care brăilenii au fost net superiori adversarilor lor, deşi timp de 13 minute au jucat în inferioritate numerică după eliminarea lui Mucuţă.

După un meci în care fiecare formaţie a controlat jocul câte o repriză, Dacia Unirea i-a administrat formaţiei pregătite de Cornel Ţălnar prima înfrângere din acest sezon. Brăilenii s-au autodepăşit în acest joc în timp ce FC Braşov, care nu a expediat niciun şut pe spaţiul porţii lui Olaru, nu a demonstrat pe Municipal că merită să evolueze în primul eşalon fotbalistic al ţării.  Prima situaţie de poartă a aparţinut oaspeţilor însă mingea centrată de Istrati (min. 9) spre Sburlea a fost interceptată de Ghiocel. Trei minute mai târziu FC Braşov a beneficiat de o lovitură liberă însă ea a rămas fără rezultat pe tabela marcaj. În minutul 14 brăilenii le-au dat pentru prima dată emoţii braşovenilor, după o cursă de 40 de m Niţă a şutat la poartă însă Iacob a reţinut mingea. Băilenii au continuat câteva minute să combine în apropierea careului advers însă Puşcaşu şi mai ales Mucuţă nu au reuşit să fructifice pasele primite de la Neagu şi respectiv Petean. Prima repriză s-a încheiat cu două ocazii ale Braşovului, la ambele sevant a fost Popa însă Iacob (min. 28) şi Şerban (min. 370, au trimis mingea peste transversala porţii apărate de Olaru.

Repriza a doua a fost controlată de brăileni

Brăilenii au ieşit hotărâţi de la cabine să tranşeze partida în favoarea lor iar la cinci minute de la reluare Iacob a reuşit să reţină mingea din faţa lui Petean, după o centrare bună a lui Cătălin Stănciulescu. Elevii lui Alin Pânzaru au forţat deschiderea scorului şi au reuşit-o, după o fază prelungită de atac. În minutul 52 Stănciulescu i-a pasat lui Olenic, acesta a şutat de la 7 m dar Leca a reuşit să se interpună în calea balonului şi să acorde corner. Lovitura de colţ a fost executată de Petean, iar Cosmin Neagu, din colţul careului mic, a trimis mingea în plasa porţii apărate de Iacob şi din minutul 53 dacia Unirea a preluat conducerea pe Municipal. Paul Ioan ar fi putut majora avantajul brăilenilor însă mingea şutată de el l-a lovit în spate pe Băjan iar viteza ei a scăzut oferindu-i astfel posibilitate portarul braşovean să o reţină de sub transversală. Pe fondul unui joc bun al gazdelor Mucuţă a avut o intrare imprudentă la un adversar a primit cel de-al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu. Cu toate că braşovenii au avut superioritate numerică timp de un sfert de oră, tot gazdele au irosit o şansă de gol prin Enciu în minutul 89 iar partida s-a încheiat cu victoria meritată a Daciei Unirea.

Declaraţii după meci:

Meci echilibrat, fără multe ocazii de poartă dar încheiat cu victoria meritată a brăilenilor. Timp de 12 meciuri am tot pierdut puncte din lovituri fixe, acum a venit rândul ca şI noi să câştigăm dintr-o astfel de fază. Noi ne-am creat ocazii mai frumoase decât cea din care s-a înscris în timp ce oaspeţii nu au avut niciun şut pe spaţiul porţii. Braşovenii se laudă cu posesia, dar asta a fost şI ideea noatră de joc, să le lăsăm posesia mingei, să-i lăsăm să se averntureze în atac şI să îi surprindem pe contraatac. Am reuşit să câştigăm şI sper ca acest rezultat să fie de bun augur în vederea următoarelor meciuri oficiale din acest campionat”, a declarat Alin Pânzaru, antrenorul daciei Unirea.

Cornel Ţălnar (FC Braşov): “Un rezultat de egalitate ar fi fost echitabil. Noi am dominat tot meciul însă din păcate am pierdut în faţa echipei care ne-a pus cele mai puţine probleme până acum în acest campionat. Ne-am pierdut invincibilitatea într-unul dintre cele mai uşoare meciuri din acest sezon competiţional. Ei au marcat după un corner, la singura ocazie. Am avut şansele noastre de gol, dar nu am marcat şi nu am putut să plecăm cu puncte de la Brăila”.

Dacia Unirea: Olaru – Niţă, Ivan, Ghiocel, Stănciulescu – Olenic – P. Ioan (min. 82: Roşoagă), Petean (min. 73: Roşu), C. Neagu (min. 86: M. Enciu) – Puşcaşu, Mucuţă.

Antrenor: Alin Pânzaru

FC Braşov: Fl. Iacob – Băjan, Leca, Şerban, Munteanu – P. Iacob – Rasdan (min. 66: H. Popa), I. Popa, Goge (min. 58: Manole) – Sburlea, Istrati.

Antrenor: Cornel Ţălnar