Dacia Unirea a pierdut la limită, 1-0, amicalul cu Unirea Slobozia

• Costel Roşu şi Bucur au irosit marile ocazii create de formaţia gazdă •  situaţia echipei rămâne însă incertă •Aşteptăm urgent concretizarea ajutorului financiar promis de autorităţile locale, orice întârziere este dureroasă pentru noi”, susţine Valentin Avramescu

Formaţia brăileană nu a cunoscut gustul victoriei în partidele amicale disputate până acum. Dacia Unirea a pierdut cu 1-0 şi jocul de verificare susţinut, sâmbătă dimineaţă, pe Municipal, în compania echipei din Liga a III-a, Unirea Slobozia. Antrenorul Alin Pânzaru nu poate forma, deocamdată, un grup unit la echipă deoarece niciunul dintre fotbaliştii care se pregătesc la Brăila nu a semnat noile contracte. Cât priveşte situaţia jucătorilor venţi în probe, nici aceasta nu este una bună pentru că neavând un buget şefii clubului de la Dunăre nu pot negocia cu aceştia. Iar unii dintre cei sosiţi în probe nu prea mai au răbdare pentru că mai sunt două săptămâni până la startul noului sezon din Liga a II-a. La finalul amicalului Valentin Avramescu, preşedintele Consiliului de Administraţie a scos din nou în evidenţă situaţia incertă cu care se confruntă Dacia Unirea. Şeful clubului brăilean de fotbal a vorbit apoi despre partida amicală cu Unirea Slobozia, dar şi despre stadiul negocierilor cu jucătorii.

“Aşteptăm urgent concretizarea ajutorului financiar promis de autorităţile locale. Orice întârziere este dureroasă pentru noi. Căldura şi-a pus amprenta asupra jucătorilor, de aceea nu pot spune că a fost un joc reuşit pentru niciuna dintre echipe. Noi am discutat cu jucătorii din vechiul lot, am luat în calcul toate doleanţele lor, au fost reeşalonate datoriile şi toţi sunt de acord să rămână la Brăila. Cei noi sunt ceva mai reticenţi, însă nici noi nu avem pe ce ne baza financiar ca să-i putem determina să rămână la Dacia Unirea. Lipsa unui răspuns clar din partea autorităţilor locale ne macină, căi de ieşire nu prea sunt la acest moment şi, probabil, că până la iarnă ne va fi foarte greu”, a declarat Valentin Avramescu.

Ocazii ratate

Meciul amical dintre Dacia Unirea şi Unirea Slobozia a fost unul de luptă, fără mari realizări. Oaspeţii au fost ceva mai periculoşi în atac în debutul partidei, însă mingea şutată de Toma a trecut pe lângă poartă. Unirea Slobozia a continuat să dicteze ritmul jocului şi, în minutul 22, a deschis scorul prin Adrian Răducă, după un corner executat de Marin. De la jumătatea primei reprize Dacia Unirea a fost ceva mai activă în jumătatea adversă de teren, iar în minutul 34 a obţinut o lovitură liberă indirectă la marginea careului mic, mingea a ajuns la Costel Roşu, acesta a şutat plasat, însă portarul Dumitrescu a pus un picior salvator şi tabela nu s-a modificat. Bucur (min. 41) şi Olenic (min. 44) şi-au încercat şansele de la marginea careului, dar niciunul dintre ei nu a reuşit să cadreze mingea pe spaţiul porţii.

Dacia Unirea a controlat autoritar partea a doua a amicalului, însă nu a avut om de gol. La cinci minute de la reluare, Bucur a şutat din careu, dar portarul Popa a avut o intervenţie salvatoare. Nici Paul Cubleşan nu a avut mai mult noroc în minutul 78, când a trimis mingea la colţul scurt pentru că şi de această dată Popa a fost la post. La faza imediat următoare a fost rândul lui Dima să încerce să egaleze, dar mingea trimisă de el, cu capul, nu i-a pus probleme portarului echipei vizitatoare. Partida se putea totuşi încheia la egalitate pentru că, în minutul 85, Paul Cubleşan a reuşit să devieze mingea pe lângă Popa, dar a intervenit foarte bine Drezaliu şi a respins-o de pe linia porţii, astfel că Unirea Slobozia s-a impus la limită, 1-0, în amicalul de pe Municipal cu Dacia Unirea.

Dacia Unirea: Olaru (min. 46: Logofătu) – Niţă (min. 65: Dima), Ivan (min. 46: Băghiceanu min. 72: Moroianu), Lazăr, Ghiocel – Roşoagă (min. 46: Cuciureanu), Covaciu (min. 65: E. Oprea), Olenic (min. 46: Subţirică, min. 78: Puia), Mihai (min. 46: Cubleşan) – Roşu (min. 75: P. Ioan), Bucur.

Unirea Slobozia: Dumitrescu – M. Marin, Ghinea, Soare, Topor – Drăguţ, M. Adăscăliţei, Apostol, Toma – Năstase, Răduca.  În repriza a doua la oaspeţi au mai evoluat Popa, Săvescu, Emet, Drezaliu, R. Andrei, Comşa, Gherasim, Lemnaru, Burecu.