Dacia Unirea a pierdut cu 4-1 la FC Argeş

• însă formaţia lui Emil Săndoi s-a desprins decisiv abia în ultimul sfert de oră al partidei • pentru Dacia Unirea urmează meciul de pe teren propriu cu Petrolul

Dacia Unirea a pierdut la scor, 4-1, pe terenul uneia dintre cele mai bune echipe din Liga a II-a, FC Argeş, însă diferenţa de scor s-a stabilit abia în ultia parte a reprizei secunde. Formaţia lui Florentin Petre a ratat prima mare ocazie a partidei şi, pe lângă golul marcat, şi-a mai trecut în cont o ratare în repriza a doua.

Partida a început într-un ritm alert, cu o primă ocazie de gol în minutul 2 pentru ehipa gazdă, dar Tofan a trimis mingea peste transversală, iar după numai două minute, tot aşa a rezolvat o situaţie de poartă atacantul oaspeţilor, Bebey. A urmat o perioadă de 19 minute de joc echilibrat la finalul căreia Dacia Unirea a irosit prima mare ocazie de gol a partidei prin Lu Yuefeng, care a trimis mingea cu capul de la marginea careului mic, însă Popescu scos-o din vinclu şi a evitat deschiderea scorului.

După numai două minute, Ionuţ Şerban l-a învins pe Avram, cu un şut de la marginea careului mic şi FC Argeş a trecut în avantaj. Fostul jucător al Petrolului Ianca, Vasile Gheorghe, a irosit două mari şanse de de gol şi la pauză echipa antrenată de Emil Săndoi avea doar un gol avans.

La două minute de la reluare, mijlocaşul gazdelor, Raul Costin, l-a văzut ieşit pe Avram la marginea careului mare, a şutat de la 50 de metri însă portarul formaţiei brăilene a reuşit, in extremis, să evite golul, scoţând mingea de la vinclu. FC Argeş putea să-şi dubleze avantajul în minutul 49 dar Cătălin Barbu l-a luat la ţintă pe Avram, însă putea fi şi 1-1, în minutul 59 dacă Octavian Popescu nu avea un reflex salvator, la mingea şutată din careu de Bebey.

Presiunea gazdelor asupra careului formaţiei brăilene s-a concretizat în minutul 65 când Ionuţ Şerban a şutat cu efect din interiorul careului, făcând inutilă intervenţia lui Avram.

În minutul 72, Dacia Unirea a reuşit să reducă din diferenţă, însă 11 minute mai târziu FC Argeş a refăcut diferenţa de două goluri după reuşita lui Vasile Gheorghe. Cu trei minute înainte de finalul partied, Enceanu a timis mingea în bară. La ultima fază a partied, cu un lob de la 20 de metri, Cătălin Barbu a stabilit scorul final al meciului, 4-1 pentru FC Argeş.

Dacia Unirea: Avram – Niţă, Pleşa, Hamza, Manu – L. Coteţ (min. 86: Robu), Lu Yuefeng – Van den Driest (min. 77: Mihalcea), Mucuţă (min. 68: Le Matayer), Ciucureanu – Bebey.

FC Argeş: Popescu – Tofan, Turda, Hreniuc – Şerbănică, Stan (min. 65: Enceanu), Şerban, V. Gheorghe, R. Costin (min. 86: Panait) – Năstăsie (min. 70: A. Popa), Barbu.