Dacia Unirea a pierdut cu 2-1 la Academica Clinceni

• pe fondul unui joc slab, George Puia a marcat unicul gol al formaţiei brăilene • după acest eşec, Dacia Unirea a coborât pe locul al 11-lea

Pe un teren îmbibat cu apă, cu multe bălţi în care mingea s-a oprit atunci când era pasată pe jos, Academica Cinceni şi Dacia Unirea nu au avut cum să ofere puţinilor fani prezenţi pe stadion un spectacol fotbalistic de calitate. Meciul a fost de un slab nivel tehnic şi cu puţine situaţii de poartă, firesc pe undeva, dacă ţinem cont că principala preocupare a fotbaliştilor a fost aceea de a-şi menţine echilibrul pe acea suprafaţă de joc. Academica a deschis repede scorul, în minutul 4 dintr-o lovitură fixă: Alexandru Lazăr a centrat din corner şi Bogdan Matei a trimis mingea, cu capul, din 6 metri, la colţul lung fără speranţe pentru Olaru. Jocul s-a derulat apoi între cele două careuri, iar în minutul 27 formaţia gazdă a fost la un pas de a-şi dubla avantajul, Contantinescu a centrat la marginea careului brăilean, acolo unde Mihalcea era nemarcat, însă mijlocaşul împrumutat de la FCSB a şutat peste poartă. Până la pauză niciuna dintre cele două combatante nu a mai realizat ceva demn de consemnat.

La reluare tot Academica Clinceni a fost echipa mai agresivă şi care şi-a creat situaţii de gol. În minutul 64, Pulhac a şutat de la marginea careului mare pe jos, însă mingea s-a oprit într-o baltă, iar un minut mai târziu Alexandru Lazăr a centrat în faţa porţii, însă Blejdea a trimis mingea, cu capul, peste transversală. Tot Blejdea (min. 70) a irosit o altă mare ocazie de gol a gazdelor, mijlocaşul gazdelor a trimis mingea pe lângă poartă, de la doar 8 metri, poziţie centrală. Emoţiile lui Olaru nu au contenit deoarece la faza imediat următoare Şandru a trimis mingea în transversală. Şi cum ocaziile se răzbună, la una dintre puţinele acţiuni periculoase de atac, brăilenii au restabilit egalitatea. După o lovitură liberă a oaspeţilor, mingea a ajuns la George Puia care a şutat de la 20 de metri, portarul Ureche nu a vut timp de reacţie, el fiind mascat de colegii din defensivă şi scorul a redevenit egal, 1-1. Academica a reluat asaltul asupra careului brăilean şi în minutul 84 Gabriel Simion a şutat de la marginea careului mare, mingea a lovit pământul în faţa porţii şi a oposit în plasă, iar formaţia brăileană a fost învinsă cu 2-1.

Dacia Unirea: Olaru - Dima, L. Ivan, Lazăr, Stănciulescu – Roşoagă (min. 46: Covaciu), P. Ioan (min. 60: Puia), Ciucureanu (min. 77: Olenic), Roşu - A. Pop,  Banyoi

Antrenor: Alin Pânzaru

Academica: Ureche -  Deaconescu, B. Matei, Balgiu, Pulhac - M. Şandru (min. 91: Gliga), Simion, Samson, A. Lazăr -V. Mihalcea (min. 46: Blejdea), M. Constantinescu (min. 87: M. Ion),

Antrenor: Erik Lincar.