Dacia Unirea a pierdut cu 1-0 pe terenul primei clasate, Juventus Bucureşti

* unicul gol al partidei a fost înscris de Cazan * cu două minute înainte, Muscă a ţintit transversala * gazdele au jucat din minutul 76 în inferioritate numerică “Astăzi am făcut un joc bun şi nu meritam să pierdem”, a spus imediat după meci Valentin Avramescu

Dacia Unirea a făcut la Juventus Bucureşti cel mai bun joc în deplasare în acest tur de campionat, însă lipsa de concentrare la finalizare a privat echipa de la Dunăre de un rezultat bun. Echipa lui Daniel Opriţa a câştigat cu 1-0, însă marile ocazii ale partidei au fost ratate în repriza a doua de brăileni. “Am făcut un joc bun şi nu meritam să pierdem. Cu puţin mai multă concentrare la finalizare puteam scoate cel puţin o remiză la Juventus”, a declarat imediat după meci Valentin Avramescu, preşedintele clubului brăilean.

Prima repriză a fost echilibrată şi cu puţine ocazii clare de gol. Gazdele au avut şansa să deschidă scorul în minutul 6, când Stănciulescu l-a faultat în careu pe adversarul direct, însă Mitrea a intuit locul în care va şuta Chipirliu şi a respins mingea în afara careului mic. Bucureştenii au continuat să atace, însă elevii antrenorului Alin Pânzaru s-au apărat foarte bine astfel că poarta lui Mitrea nu a mai fost ameninţată până la finalul primei reprize. În penultimul minut de joc al primului act, Dacia Unirea a beneficiat de o lovitură liberă din colţul careului de 16 m, însă Neagu a trimis mingea peste transversala porţii apărate de Stoian.

Brăilenii au început foarte bine partea a doua a partidei şi, la şase minute de la reluare, la o centrare a lui Necoară, Muscă a deviat mingea pe lângă poartă. În minutul 54 Dacia Unirea a irosit o uriaşă şansă de gol, tot Necoară a centrat perfect, Muscă a reluat mingea, cu capul, însă a ţintit transversala porţii apărate de Stoian. Cum de obicei ocaziile se răzbună, gazdele au reuşit să deschidă scorul în minutul 56 prin Cazan, care a fructificat o centrare perfectă a lui Chipirliu. După primirea golului brăilenii au preluat iniţiativa, s-au apropiat în dese rânduri de poarta adversă însă Ivan (min. 71) a trimis mingea peste transversală, iar Petean (min. 73) a şutat pe lângă poartă. În minutul 76 Stoenac a aprimit cel de-al doilea cartonaş galben şi, implicit, pe cel roşu, însă jucătorii Daciei Unirea nu au reuşit să profite de omul în plus, iar Juventus s-a impus cu 1-0.

Dacia Unirea: Mitrea - Necoară, Ivan, Ghiocel, Stănciulescu (min. 36: Frunză) – Olenic (min. 65: Petean) - Roşoagă, D. Oprea (min. 77: E. Oprea), Puşcaşu, Neagu - Muscă

Antrenor: Alin Pânzaru

Juventus Bucureşti: Stoian - Cazan, Morariu, Wallace, V. Dima – Carabela (min. 77: Beţa), Băjenaru, Bărbulescu (min. 61: Stoenac), Bustea - Chipirliu, Buhăescu (min. 68: D. Florea).

Antrenor: Daniel Opriţa