Dacia Unirea a pierdut în prelungiri primul meci oficial din 2018

• brăilenii au controlat jocul cap coadă, dar Foresta a înscris în ultimele secunde ale partidei • Marius Matei a semnat reuşita de 3 puncte a sucevenilor • “Dumnezeu a fost cu noi astăzi”, a spus antrenorul Florentin Petre la conferinţa de presă

Formaţia brăileană a pierdut cu 1-0 la Foresta Suceava primul meci oficial din 2018, însă conform derulării ostilităţilor din teren merita să-şi treacă în cont toate punctele puse în joc. Dacia Unirea a punctat însă doar la capitolul ratări, cu două faze în care brăilenii au trimis mingea în transversală şi au primit un gol în minutul al doilea al prelungirilor la o gafă a portarului Botaş.

“Dumnezeu a fost cu noi astăzi”, a spus antrenorul Florentin Petre la conferinţa de presă.

Sucevenii au dat zăpada de pe teren de patru ori în săptămâna premergătoare partidei însă sâmbăta trecută au luat-o de la capăt şi, în cele din urmă, meciul dintre Foresta şi Dacia Unirea a început cu 25 de minute întârziere.

Alexandru Pop a semnat primele două ocazii de gol ale meciului. În minutul 7 atacantul oaspeţilor a şutat de la marginea careului mare, dar Began a fost la post. Douăzeci de minute mai târziu, Pop a trimis mingea pe lângă vinclul porţii adverse. Oaspeţii ar fi putut deschide scorul în minutul 32 prin Vitan, care l-a driblat pe Began şi a trimis mingea spre gol, însă portarul gazdelor a reuşit, in extremis, să păstreze tabela de marcaj intactă. Dacia Unirea a controlat jocul şi în minutul 44 putea înscrie, dar mingea reluată, cu capul, de Pop a lovit transversala.

Foresta Suceava a început mai bine repriza a doua şi la câteva secunde de la reluare putea deschide scorul, dar Botaş a fost atent şi a reuşit să reţină mingea şutată de Cerlincă. Cel mai periculos jucător al gazdelor, Cerlincă a executat bine o lovitură liberă în minutul 55, însă, din nou, Botaş a fost la post.

Treptat iniţiativa a trecut de partea brăilenilor, însă jucătorii formaţiei vizitatoare au punctat din nou la capitlul ratări mari, după ce Manea a trimis mingea, cu capul, în transversala porţii lui Began.

Cerlincă a încercat să-l surprindă cu un şut pe jos pe Botaş, însă portarul formaţiei vizitatoare a reţinut mingea.

În cel de-al doilea minut al prelungirilor părţii secunde Cerlincă i-a pasat lui Marius Matei, iar experimentatul atacant al gazdelor l-a văzut ieşit din poartă pe Botaş şi a trimis mingea, de la peste 30 de metri, în plasa porţii Daciei Unirea, iar Foresta s-a impus nesperat cu 1-0.

În etapa următoare Dacia Unirea va juca pe teren propriu cu Luceafărul Oradea, formaţie care în această rundă a câştigat la “masa verde” partida cu ASA Tg. Mureş, formaţie care a intrat în faliment şi s-a retras din competiţie.

Dacia Unirea: Botaş – Niţă, Ţăranu, Hamza, Nicola – Stănciulescu, Anghelina – R. Vitan, Bucur (min. 80: Dima), A. Manea, – Al. Pop (min. 85: Banyoi).

Foresta Suceava: Began – Secrier, Opriş, Konate, Muşea – Cerlincă, Stănescu, Dănilă, Kharoubi (min. 60: Sumanariu) – Renquin (min. 90: O. Onofraş), M. Matei.