Dacia Unirea pe podium la finalul sezonului 2015-2016

La finalul campionatului 2015-2016 Dacia Unirea s-a clasat pe locul al treilea, acesta fiind cel mai bun sezon competiţional din ultimii 20 de ani pentru fotbalul brăilean. Asta, în condiţiile în care vara trecută echipa fanion a fost la un pas de desfiinţare. Lucrurile s-au rezolvat pe ultima sută de metri, atunci când de fapt s-a alcătuit şi lotul pentru campionatul care bătea la uşă. Cu toate acestea, formaţia pregătită de Alin Pânzaru a avut un traseu bun în sezonul de toamnă: a câştigat 10 meciuri, din care 3 le-a încheiat la egalitate, a suferit 4 înfrângeri şi în proportie de 80% era calificată în play off. Echipa fanion de fotbal a oraşului Brăila, Dacia Unirea, a încheiat sezonul de toamnă pe locul al patrulea, la egalitate de puncte cu formaţia de pe poziţia a treia, Academica Clinceni, o clasare pe care nici cei mai optimişti suporteri nu o anticipau la începutul campionatului. În primăvară brăilenii au câştigat 3 partide pe teren propriu, 4-0 cu Farul, 1-0 cu Academica Clinceni şi 2-0 cu Bucovina Pojorâta, au remizat 1-1 acasă cu Rapid şi în deplasare la Piatra Nemţ şi au pierdut cu 1-0 la Călăraşi şi Buzău, ajungând să joace în turneul play-off.
"Cu un buget redus la minim am realizat o performanţă notabilă, am încheiat campionatul pe podium. O realizare importantă ţinând cont de faptul că vara trecută am fost la un pas de desfiinţare. Au fost multe frământări şi pe parcursul competiţiei, în primul rând din cauza banilor, dar am reuşit să trecem peste ele şi cu un buget mic am terminat campionatul pe un loc onorabil. An după an vom încerca să punem bazele unui club solid în fotbalul românesc", a declarat Valentin Avramescu, preşedintele Daciei Unirea. La sfârşitul acestei săptămâni se încheie şi vacanţa fotbaliştilor, iar luni, 20 iunie, va avea loc reunirea lotului. "De luni vom intra în discuţii individuale cu jucătorii pentru parafarea noilor contracte. Noi am făcut deja o analiză a randamentului pe care l-au avut fotbaliştii brăileni în campionatul trecut şi, în funcţie de acest lucru, vom vedea cine pleacă, cine va rămâne, cine vine, dacă vom putea să aducem vreun jucător", a mai spus Avramescu.

Dacia Unirea a făcut instrucţie cu Rapidul pe Municipal în play-off

Formaţia brăileană a început turneul play-off de pe locul al treilea şi după 4 victorii, 2 remize şi 4 înfrângeri, tot pe această poziţie s-a clasat la final. Dacia Unirea a umilit-o cu 4-0 pe Municipal pe Farul Constanţa. Cu o "dublă", Costel Roşu a fost jucătorul partidei, celelalte goluri ale învingătorilor fiind realizate de Puşcaşu şi Dima. În prima deplasare din play-off Dacia Unirea a condus cu 1-0 la Bacău, însă a pierdut în final, 3-1, un rol decisiv în stabilirea scorului final, în opinia lui Alin Pânzaru, l-a avut arbitrul gălăţean Bogdan Anghelinei care, din exces de zel, l-a eliminat în minutul 10 pe portarul Cristian Mitrea. A urmat al doilea joc consecutiv în deplasare, la Dunărea Călăraşi, unul pe care brăilenii l-au încheiat la egalitate, 2-2, Onofraş (min. 14) şi Costel Roşu (min. 94) au marcat pentru formaţia pregătită de Alin Pânzaru. Cu moralul foarte bun brăilenii au făcut instrucţie cu Rapid Bucureşti pe Municipal. Costel Rosu a fost jucătorul meciului, mijlocaşul a obţinut şi transformat penalty-ul în urma căruia Dacia a trecut în avantaj şi tot el a pasat la golul lui Frunză pentru 2-0. În etapa a 5-a Dacia Unirea a pierdut cu 2-1 la Academica Clinceni, deşi gazdele au evoluat cu un jucător mai puţin din minutul 75. Pentru brăileni a înscris Muscă în minutul 13. Dacia Unirea a câştigat cu 2-1 pe Municipal partida retur cu Academica Clinceni, după ce la pauză a fost condusă cu 1-0, jucătorul partidei fiind Marius Onofraş autorul celor două reuşite ale gazdelor. Formaţia brăileană a pierdut cu 1-0 la Rapid, însă golul giuleştenilor a ridicat multe semne de întrebare. Brăilenii nu au jucat nimic în partida de pe teren propriu cu Dunărea Călăraşi, au pierdut cu 2-0 pe teren propriu şi au încheiat cursa spre meciurile de baraj în urma cărora sperau să ajungă în prima ligă. Dacia Unirea a câştigat cu 2-0, ultimul meci disputat pe teren propriu, cel cu SC Bacău şi şi-a asigurat locul al treilea. Diferenţa în acest meci a fost făcută de evoluţia foarte bună a căpitanului Sorin Frunză care a marcat primul gol şi a fost coautor la cel de-al doilea înscris de Muscă. În ultimul joc al ediţiei de campionat 2015-2016, Dacia Unirea a remizat, 2-2, la Farul Constanţa după ce a fost condusă cu 2-0. Enciu şi Gicu Iordache au înscris pentru gruparea de la Dunăre.

Aportul jucătorilor din lotul Daciei Unirea în campionatul trecut

În campionatul trecut Dacia Unirea a avut în lot 27 de fotbalişti, însă numai 24 dintre ei au evoluat pentru gruparea de la Dunăre.
Lider în clasamentul celor mai multe meciuri şi minute bifate în sezonul competiţional 2015-2016 a fost Cătălin Stănciulescu. Fundaşul stânga a fost folosit în 32 de meciuri şi a bifat 2.820 de minute în tricoul Daciei Unirea. Locul al doilea în acest clasament i-a revenit fundaşului central Laurenţiu Ivan cu 2.715 minute jucate în 31 de partide, iar locul al treila lui Alexandru Niţă, fundaşul drepta a evoluând 2.670 de minute în 30 de meciuri şi marcând un gol. Alţi trei jucători au evoluat câte 2.610 minute, portarul Cristian Mitrea, Cosmin Ghiocel şi Alexandru Muscă, însă cu menţiuna că primii doi au bifat 29 de partide, iar atacantul a evoluat în 32 de jocuri şi a înscris 12 goluri. Aportul celorlalţi jucători a fost urmatorul: Sorin Frunză 2.430 minute, 33 meciuri, 6 goluri, Andrei Puşcaşu 2.010/30/4, Costel Roşu 1.975/28/5, Marius Onofraş 1.920/32/7, Victor Olenic 1.550/23, Marius Dima 1.375/25/2, Laurenţiu Petean 1.300/19, Cosmin Necoară 1.180/18/1, Gabriel Iosofache 780/13/2, Marco Enciu 650/12/1, Paul Ioan 530/9, Bogdan Olaru 530/6, Dănuţ Oprea 410/7, Stelian Nicoliţă 400/11/2, Gicu Iordache 370/11/1, Marian Iordache 55/1, Dorin Istrate 50/4, Mucuţă 50/50/2. Nu au evoluat de loc portarul Ştefan Leu şi jucătorii de câmp Gabriel Gheorghe şi Marius Moroianu. Cu 12 reuşite Alexandru Muscă a fost golgeterul echipei, el fiind secondat de Marius Onofraş şi Sorin Frunză cu 7 şi respectiv 6 goluri.